Młodzież z diecezji wrocławsko - szczecińskiej na obchodach Światowego Dnia Młodzieży Prawosławnej w Warszawie

ks. Marek Kiślak, 19.02.2018

W dzień święta Spotkania Pańskiego, 15 lutego cerkiew prawosławna obchodzi Światowy Dzień Młodzieży Prawosławnej (ŚDMP). W tym roku został on zorganizowany w Warszawie. W wydarzeniu udział wzięła młodzież z diecezji wrocławsko - szczecińskiej.

Uroczystości rozpoczęła św. Liturgia w katedrze św. Marii Magdaleny, której przewodniczył Metropolita Warszawski i Całej Polski Sawa. Hierarcha w słowie skierowanym do młodzieży zachęcał do twórczej pracy. Podkreślił fakt, że młodzież jest przyszłością cerkwi.

Organizatorzy zatroszczyli się zarówno o stronę kulturalną, jak i intelektualną programu. Młodzież zwiedziła Muzeum Powstania Warszawskiego oraz Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Z muzeów obchody przeniosły się do Ośrodka Sportu i Rekreacji m.st. Warszawy w dzielnicy Wola. Tutaj wystąpił m.in. mim Ireneusz Krosny oraz grupa teatralna „ZaTopieni w historii” działająca przy parafii prawosławnej w Topilcu (diecezja białostocko - gdańska). W części koncertowej wystąpiły zespoły: N’LEM folk, Dawid Szymaczak Band oraz Horpyna.

Warto zaznaczyć, że zespół N’LEM folk tworzy młodzież z naszej diecezji. Jego członkowie biorą aktywny udział w życiu Bractwa Młodzieży Prawosławnej. Grupa swój repertuar opiera na tradycji łemkowskiej. Zagrali również swoje autorskie utwory. Występ cieszył się znakomitym przyjęciem przez publiczność, która swą wdzięczność wyraziła prośbą o bis.

Zarząd Bractwa Młodzieży Prawosławnej Diecezji Wrocławsko - Szczecińskiej następnego dnia uczestniczył również w spotkaniu zarządów bractw diecezjalnych, które miało miejsce w Centrum Kultury Prawosławnej im. śww. Cyryla i Metodego w Warszawie. Podczas spotkania podsumowano ŚDMP. Pracowano również nad organizacją Ogólnopolskiej Pielgrzymki Młodzieży Prawosławnej na św. Górę Grabarkę, która zaplanowana jest w dniach 11-13 maj br.

W Światowym Dniu Młodzieży Prawosławnej wzięło udział ponad 300 osób z całej Polski.

Zdjęcia: Eliasz Hunczak

Cofnij