70-lecie Parafii Prawosławnej w Malczycach oraz 35-lecie probostwa ks. mitrata Michała Szlagi

Redakcja, 02.07.2020

27 czerwca parafia Zwiastowania Przenajświętszej Bogurodzicy w Malczycach obchodziła jubileusz 70-lecia. Święto to zbiegło się z 35 rocznicą probostwa ks. Mitrata Michała Szlagi, który swoją posługę w Malczycach pełni od 1985 roku.

Uroczystą Świętą Liturgię z okazji jubileuszu celebrował Jego Ekscelencja Najprzewielebniejszy Jerzy, Arcybiskup Wrocławski i Szczeciński. Podczas nabożeństwa obecni byli również zaproszeni goście duchowni i wierni diecezji wrocławsko - szczecińskiej, duchowieństwo kościoła rzymskokatolickiego oraz przedstawiciele lokalnych władz samorządowych w tym m.in. wójt gminy Malczyce Piotr Frankowski, przewodnicząca Rady Gminy Monika Krzywdzińska, starosta powiatu średzkiego Krzysztof Szałankiewicz oraz były marszałek województwa dolnośląskiego Tadeusz Samborski.

Podczas Świętej Liturgii władyka Jerzy nagrodził ks. Tomasza Mędryckiego prawem noszenia kamiławki oraz diakona Dariusza Makucha prawem noszenia podwójnego orarionu.

Po zakończeniu Świętej Liturgii parafianie wraz ze swoim proboszczem przyjęli gratulacje, podziękowania i wyrazy uznania za dotychczasową działalność na rzecz duchowego wkładu w budowę prawosławnej parafii w Malczycach. Święto zakończyło się wspólną agapą wszystkich zebranych gości.

Parafia Prawosławna w Malczycach jest jedną z 45 parafii Diecezji Wrocławsko-Szczecińskiej Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego. Cerkiew od 1950 r. pełni funkcję świątyni prawosławnej i w związku z tym w latach 1953-1954 r. została dostosowana do tych potrzeb. Ikonostas, pochodzący z przełomu XIX i XX w., został sprowadzony z cerkwi św. Michała Archanioła w Kulnie na Lubelszczyźnie. W latach 1987–1997 dokonano kapitalnego remontu cerkwi, uzupełniono też wyposażenie wnętrza.

Cofnij