Abp Jerzy na Święcie Wojska Polskiego w Sztabie Generalnym WP

za: www.powp.wp.mil.pl, 16.08.2021

13 sierpnia br. JE Abp Jerzy Prawosławny Ordynariusz Wojskowy, wziął udział w obchodach Święta Wojska Polskiego w Sztabie Generalnym Wojska Polskiego.

Obchody Święta Wojska Polskiego oraz 101. rocznicy zwycięskiej Bitwy Warszawskiej 1920 roku, rozpoczęły się złożeniem kwiatów i zapaleniem znicza przed tablicą śp. generała Franciszka Gągora, byłego szefa Sztabu Generalnego WP.

Po ceremonii odbył się uroczysty apel z udziałem żołnierzy i pracowników sztabu. Uczestniczyli w nim także byli szefowie SG WP, generałowie – Leszek Surawski, Mieczysław Cieniuch i Anatol Wojtan.

Podczas uroczystości gen. dyw. dr Dariusz Pluta, zastępca szefa Sztabu Generalnego WP uhonorowany został Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, nadanym przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę za wybitne zasługi w służbie państwu i społeczeństwu. W imieniu prezydenta Krzyż wręczył zastępca szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego gen. dyw. Andrzej Reudowicz, Kanclerz Kapituły Orderu Krzyża Wojskowego, Kawaler Orderu Krzyża Wojskowego.

Generał Rajmund T. Andrzejczak wraz ze swoimi zastępcami wręczyli kilkunastu wyróżniającym się żołnierzom medale państwowe i resortowe. Ponadto szef SG WP wyróżnił kilku żołnierzy tytułem honorowym „Zasłużony Żołnierz Rzeczypospolitej Polskiej’’, a także odznakami honorowymi Wojsk Lądowych oraz Sił Powietrznych. W podziękowaniu za nienaganną służbę generał Andrzejczak wręczył żołnierzom pamiątkowe Pierścienie Sztabu Generalnego Wojska Polskiego.

Szef Sztabu Generalnego WP w swoim wystąpieniu nawiązał do wydarzeń historycznych, które miały miejsce w różnych latach, w miesiącu sierpniu - Bitwy Warszawskiej, Powstania Warszawskiego i Sierpnia’80. Mówiąc o Bitwie Warszawskiej 1920 r. generał zaznaczył, że choć wydawało się, iż “sytuacja jest strategicznie niemożliwa do rozwiązania”, strona polska odniosła zwycięstwo. Podkreślił, że system dowodzenia i sprzęt, w tym nowa broń, jaką były czołgi, okazały się wtórne; decydujące były zdolności dowódcze Józefa Piłsudskiego, manewr i umiejętność wykorzystania położenia. “Nie udałoby się to, gdyby nie doskonałe rozpoznanie, które pozwoliło przewidywać manewry przeciwnika” – zaznaczył. Zwrócił też uwagę na kunszt dowódców oraz znaczenie tej zwycięskiej bitwy nie tylko dla Polski, ale również dla ówczesnej Europy. Odnosząc się do współczesnego Wojska Polskiego zaznaczył, że „Siły zbrojne są powodem do dumy. Są dobrze postrzegane przez obywateli i dobrze oceniane w regionie”.

Podziękował wszystkim służącym w Sztabie Generalnym oraz współpracownikom instytucji za dobrą służbę i pracę. Pogratulował osobom wyróżnionym. Przekazał podziękowania także rodzinom żołnierzy, które dzielą trud codziennej służby ze swoimi najbliższymi.

Podczas uroczystości odczytany został list ministra obrony narodowej, który podziękował żołnierzom Wojska Polskiego za to, że sprawdzili się bardzo trudnych sytuacjach, również w tych związanych z epidemią Covid 19. Podkreślił przy tym, że w codziennej służbie nie zaniedbują swojego powołania, jakim jest rozwój żołnierskiego profesjonalizmu, m.in poprzez udział w ćwiczeniach i misjach międzynarodowych.

Uroczystości zakończyła defilada żołnierzy Kompanii oraz Orkiestry Reprezentacyjnej Wojska Polskiego


Sztab Generalny Wojska Polskiego w 2020 roku podjął inicjatywę organizacji dorocznego rajdu motocyklowego, w celu upamiętnienia żołnierzy, którzy 10 kwietnia 2010 roku zginęli w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem.

Już drugi rok z rzędu, przy okazji obchodów Święta Wojska Polskiego, uczestnicy rajdu wyruszają w trasę, odwiedzając miejsca związane z życiem zawodowym i prywatnym wspomnianych bohaterów. Składają wiązanki kwiatów oraz zapalają znicze na grobach, przy pomnikach i tablicach Im poświęconych.

W ramach rajdu organizowane są także spotkania z przedstawicielami rodzin żołnierzy oraz dowódcami jednostek wojskowych i instytucji noszących Ich imiona. Udział w rajdach biorą żołnierze Sztabu Generalnego, jednostek i instytucji wojskowych resortu Obrony Narodowej, a także żołnierze rezerwy i członkowie wojskowych rodzin. Pierwsza edycja rajdu odbyła się w 2020 roku i poświęcona była szefowi Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, generałowi Franciszkowi Gągorowi.

Cofnij