Niedziela o celniku i faryzeuszu

ks. Igor Habura, 14.02.2022

W Niedzielę o celniku i faryzeuszu - pierwszą niedzielę przygotowawczą do Wielkiego Postu, nabożeństwom we wrocławskiej katedrze przewodniczył abp Jerzy. W trakcie Boskiej Liturgii zabrzmiało czytanie Świętej Ewangelii wg Świętego Apostoła i Ewangelisty Łukasza (Łk 18, 10-14):

“W owym czasie, Chrystus powiedział tę przypowieść, dwóch ludzi przyszło do świątyni, żeby się modlić, jeden faryzeusz a drugi celnik. Faryzeusz stanął i tak w duszy się modlił: Boże, dziękuję Ci, że nie jestem jak inni ludzie, zdziercy, oszuści, cudzołożnicy, albo jak i ten celnik. Zachowuję post dwa razy w tygodniu, daję dziesięcinę ze wszystkiego, co nabywam. Natomiast celnik stał z daleka i nie śmiał nawet oczu wznieść ku niebu, lecz bił się w piersi i mówił: Boże, miej litość dla mnie, grzesznika. Powiadam wam: Ten odszedł do domu usprawiedliwiony, nie tamten. Każdy bowiem, kto się wywyższa, będzie poniżony, a kto się uniża, będzie wywyższony”

Po wysłuchaniu Ewangelii ze słowem do zebranych wiernych zwrócił się o. ihumen Spirydon. W swojej homilii zaznaczył, że “dzisiejsze czytanie, dzisiejsza historia jest przestrogą dla każdego człowieka, który chce podobać się Bogu” ponieważ przykład faryzeusza ostrzega nas przed tym do czego prowadzi pycha i zadowolenie z siebie. Pomimo tego, że faryzeusz rzeczywiście był człowiekiem pobożnym i bogobojnym, wypełniał nawet więcej niż to co wynikało z przykazań to zgubiła go pycha. Ojciec Spirydon podkreślił, że “powinniśmy barć przykład ze świętych, którzy pomimo tego iż byli bardzo blisko Boga, czy nawet czynili cuda to zawsze uważali się za niedoskonałych, za największych grzeszników”.

W trakcie Liturgii tradycyjnie bardzo wielu wiernych przystąpiło do misteriów spowiedzi i eucharystii. Wszystkie nabożeństwa śpiewem upiększył chór katedry pod dyr. Piotra Kuropki.

Po zakończeniu Boskiej Liturgii Władyka pozdrowił wszystkich zebranych, w szczególności zaś tych, którzy przystąpili do Kielicha Ciała i Krwi Chrystusa. Jego Ekscelencja zwrócił się również do licznie zgromadzonej na nabożeństwie młodzieży pozdrawiając ją z obchodzonym dziś Światowym Dniem Młodzieży Prawosławnej.

Cofnij