Kolejne akcje pomocowe ze Szczecina

Maciej Papke, 07.03.2022

Każdego dnia od momentu wybuchu wojny na Ukrainie, szczecińska prawosławna parafia św. Mikołaja Cudotwórcy, organizuje pomoc dla uchodźców przybywających do Szczecina, jaki i tych którzy przekraczają granicę ukraińsko-polską. Parafia została autoryzowana przez Miasto Szczecin jako jeden z czterech głównych punktów pomocy uchodźcom w mieście.

Do pomocy – rozpakowywania transportów, segregowania artykułów, przyłączyło się wielu parafian, Ukraińców ze Szczecina, aktywnie działają szczecinianie sympatyzujący naszą społecznością, pomaga nam wielu ludzi dobrej woli.

W sobotę przyjechał m.in transport z Niemiec. Po wyładowaniu i segregacji frachtu, ekipa kilkudziesięciu wolontariuszy zapakowała do pełna 5 dużych furgonetek – ponad 100 merów sześciennych rzeczy. Samochody zostały skierowane na wschód Polski – do Lublina, Przemyśla jak i na Ukrainę. Należy nadmienić że do transportu zostały użyte prywatne auta naszych parafian.

Zaskoczeniem była furgonetka z Danii z darami, które zebrali i przywieźli Syryjczycy wyznawcy Islamu – jak mówili – oni też byli uchodźcami i też im pomagano. O akcji i szczecińskiej parafii dowiedzieli się z Internetu.

Do cerkwi w Szczecinie zgłasza się wiele ukraińskich kobiety z dziećmi, prosząc o konkretną pomoc, która na bieżąco zostaje im udzielana. Zwrócił się do nas Urząd Marszałkowski z prośbą o zabezpieczenie środków czystości, ubrań dla grupy 120 niepełnosprawnych chłopców i młodych mężczyzn z Ukrainy, którzy zostali ewakuowani do Szczecina. Parafia sponsorowała im też wyspecjalizowane leki i medykamenty m.in. na epilepsję. Do tej pory proboszcz parafii zorganizował miejsca noclegowe dla kilkudziesięciu osób, przybyłych z terenów Ukrainy objętych wojną.

Cieszymy się, że całe miasto i region są zaangażowane w pomoc, jesteśmy bardzo wdzięczni - mówił Paweł Stefanowski, proboszcz parafii prawosławnej św. Mikołaja w Szczecinie.

Tym, którzy potrzebują, dystrybuujemy głównie jedzenie. Jeśli są ubrania dla mężczyzn, ciepłe koce, karimaty to przerzucamy dla tych, którzy koczują na granicy, albo są w części zachodniej Ukrainy i na razie nie decydują się na przekroczenie granicy albo czekają na stosowny czas - relacjonował proboszcz.


Informacje o akcjach pomocowych prawosławnych mieszkańców szczecina można znaleźć również na stronach:

Radia Szczecin klikając TUTAJ

TVP 3 Szczecin klikając TUTAJ

Cofnij