Abp Jerzy odwiedził uchodźców z Ukrainy w powiatach nyskim i krapkowickim

lektor Jakub Greś, Irena Faron, 19.05.2022

16 maja 2022 roku Arcybiskup Jerzy odbył wizytę w powiatach nyskim i krapkowickim, gdzie spotkał się z przebywającymi tam uchodźcami z Ukrainy. Wizyta odbyła się na zaproszenie Pana Andrzeja Kruczkiewicza starosty nyskiego.

Pierwszym punktem wizyty Arcybiskupa było spotkanie w Starostwie Powiatowym w Nysie ze Starostą Nyskim, Panem Andrzejem Kruczkiewiczem; Burmistrzem Nysy, Panem Kordianem Kolbiarzem oraz z naczelnikiem Wydziału Bezpieczeństwa i Polityki Społecznej – Tomaszem Szurmakiem. Następnie Arcybiskup Jerzy uczestniczył w konferencji prasowej.

Kolejny etap wizyty miał miejsce w Głuchołazach, w Ośrodku Banderoza, gdzie Arcybiskup wraz z delegacją z ramienia powiatu nyskiego i z Panem Edwardem Szupryczyńskim Burmistrzem Głuchołaz, Pawłem Szymkowiczem i Piotrem Tarapatą – przedstawicielami Stowarzyszenia Pozytywni oraz Zdzisławem Baranem, dyrektorem ośrodka Banderoza, spotkał się z przebywającymi tam uchodźcami z Ukrainy. Po krótkim Paschalnym nabożeństwie był czas nie tylko na grupową dyskusję, ale także na prywatną rozmowę z duchownymi.

Następnie Arcybiskup Jerzy odwiedził Szkolne Schronisko Młodzieżowe w Pokrzywnej, gdzie po krótkiej modlitwie również był czas na rozmowy z duchownymi zarówno ogólne jak i indywidualne.

Kolejnym a zarazem ostatnim punktem wizyty było spotkanie z uchodźcami w Starostwie Powiatowym w Krapkowicach. Podczas trwania spotkania Arcybiskup odpowiadał na pytania zadane przez obywateli Ukrainy. Po spotkaniu obył się obiad przygotowany przez przybyłych na spotkanie Ukraińców.

Podczas całej wizyty Arcybiskupowi towarzyszyli ks. Aleksander Konachowicz – dziekan dekanatu wrocławskiego, sekretarz diecezji Wrocławsko-Szczecińskiej ks. Mieczysław Oleśniewicz oraz Pani Irena Faron.

W trakcie spotkań z uchodźcami abp. Jerzy rozdawał pomoc humanitarną - podarunki były przeznaczone głównie dla dzieci. Były to m.in. plecaki, ubrania, przybory szkolne, słodycze, chemia, gry i zabawki oraz artykuły niemowlęce. Ta pomoc nie byłaby możliwa gdyby nie sponsorzy. Jeszcze przed wyjazdem Jego Ekscelencja spotkał się z Panem Andrzejem Przytuleckim - organizatorem zbiórki, na ręce którego złożył serdecznie podziękowania dla wszystkich darczyńców. Byli to Gisela Sandor, Klaus - Dieter i Frauke Haase oraz właśnie Andrzej Wojciech Przytulecki.

Wizytę abpa Jerzego opisywały również lokalne media:

https://doxa.fm/slider/kosciol-prawoslawny-rusza-z-pomoca-duchowa-dla-ukraincow/

https://opole.tvp.pl/60208244/duchowe-wsparcie-dla-uchodzcow-wizyta-prawoslawnego-arcybiskupa

https://radio.opole.pl/100,578705,to-dla-nas-bardzo-wzruszajaca-chwila-uchodzcy-z-


Spotkanie Władyki Jerzego z uchodźcami z Ukrainy w okresie Paschalnym miało dla obydwóch stron – duchowe i bardzo emocjonalne przeżycie. W swoim przemówieniu Władyka odniósł się do wymiaru ewangelicznego obecnego cierpienia setek osób przybyłych na spotkanie (głównie kobiet i dzieci ). Zapewniał że wyjdą z tego doświadczenia wzmocnieni, jeżeli pokonają nienawiść, jakie by trudne to teraz się nie wydawało. Przypomniał im, że mają w swojej Cerkwi wielkich podwiżnikow i ludzi modlitwy, którzy tak jak my w Polsce, nieustannie modlą się o zakończenie wojny w Ukrainie. Szczególnie podkreślał ogromny autorytet duchowy metropolity Onufrego, którego zna osobiście i wierzy w siłę Jego modlitwy.

Po przemówieniu odbył się moleben, przy śpiewaniu sticher paschalnych wiele osób nie kryło łez, coraz radośniej brzmiało również Chrystos Woskresie - Woistinu Woskresie! Po molebnie – całowanie krzyża rozdawanie ikon i krzyżyków, wzruszający widok Arcypasterza i oblegających go wiernych. Każdy miał możliwość porozmawiać z Arcybiskupem i ojcem Aleksandrem Konachowiczem, podać zapiski za żywych i umarłych. Nie obyło się również bez rozdawania darów ku wielkiej radości dzieci.

W następnym ośrodku, niewielkim i bardzo rodzinnym, panie przygotowały ukraiński poczęstunek, atmosfera była bardzo domowa, a rozstawanie przy wspólnym śpiewani pieśni ukraińskich trwało dłużej niż przywidywał program wizyty. Na spotkaniu w starostwie Krapkowickim Władyka odpowiadał na pytania uchodźców, niekiedy bardzo trudne, dotyczące kanoniczności cerkwi, nawoływał tez do sakramentu spowiedzi i pokajania, aby się oczyścić emocjonalne i jednak w jakieś, znanej tylko Bogu, perspektywie czasowej, być gotowym do pojednania. Przy obiedzie, również przygotowanym wspólnie przez znakomite ukraińskie i krapkowickie gospodynie, był czas na rozmowy indywidualne z Władyką Jerzym i ojcem Aleksandrem Konachowiczem. Ogromne podziękowania za przygotowanie i realizację wizyty starostwom Nyskiemu i Krapkowickiemu oraz kancelarii Arcybiskupiej.

Cofnij