Od wielu lat organizowana jest przez Stowarzyszenie Prawosławne we Wrocławiu autokarowa pielgrzymka na święto Przemienienia Pańskiego na św. Górę Grabarkę. Przy tej okazji pielgrzymi odwiedzają również inne miejsca prawosławnego kultu religijnego, godne uwagi. Najczęściej pielgrzymuje z nami ks. Bazyli Sawczuk z Jeleniej Góry wspierając uczestników duchowo i informacyjnie o różnych ciekawych miejscach Podlasia.
Podczas dwóch pierwszych świątecznych dni 18-19.08. na Górze Grabarce, tj. święto Iwierskiej Ikony Matki oraz święto Przemienienia Pańskiego pielgrzymi z Wrocławskiej Katedry oraz innych parafii Diecezji Wrocławsko-Szczecińskiej: Legnicy, Samborza, Lubina, Rudnej, Głogowa, Przemkowa Leszna Górnego, Zgorzelca, Kędzierzyna-Koźle uczestniczyli w św. Liturgiach. W niedzielę, w Święto Iwierskiej Ikony Matki Bożej ks. Bazyli odprawił panichidę przy grobie Arcybiskupa Aleksego byłego Ordynariusza Diecezji Wrocławsko-Szczecińskiej. Pielgrzymi uczestniczyli w nabożeństwie Całonocnego Czuwania oraz jedynej takiej nocnej Panichidzie z Akatystem, w intencji wszystkich zmarłych, którzy odeszli z tego świata w najróżniejszych okolicznościach.
W poniedziałek 19.08 po głównej św. Liturgii. na św. Górze Grabarce, pielgrzymka udała się w podróż do Ławry Supraskiej. Po drodze, w Cerkwi w Klasztorze Narodzenia NMP w Zwierkach pielgrzymi pokłonili się Moszczom Świętego Gabriela.
We wtorek 20.08 2024r. uczestniczyli w Św. Liturgii w Cerkwi Św. Jana Teologa w Lawrze Supraskiej. Po liturgii pielgrzymi pomodlili się w krypcie przy grobie Śp. Arcybiskupa Mirona.
Zwiedzając Ławrę przed oczami pielgrzymów jawiła się niezwykłej urody architektonicznej i sakralnej cerkiew Zwiastowania NMP, m.in. z freskami według scen Apokalipsy św. Jana Apostoła, odbudowana w całości do pierwowzoru na podstawie zachowanych zdjęć Ławra Supraska odbudowana po doszczętnych zniszczeniach wojennych 2-giej wojny światowej, podczas nalotów bombowych armii niemieckiej. Przewodnikiem był Pan Jan Grygoruk, lektor Akademii Supraskiej, który pięknie i profesjonalnie opowiedział pielgrzymom o Ławrze Supraskiej w aspekcie wydarzeń historycznych oraz funkcji teologicznych i intelektualnych Prawosławia, jakie pełni Ławra ponad 5 wieków w tej części Europy. Nie mogło zabraknąć też informacji o cudotwornej Supraskiej Ikonie Matki Bożej, która wspomaga i uzdrawia ludzi, nie segregując ludzi w potrzebie według klucza: wyznanie-prawosławne. Pomaga wszystkim, którzy zwracają się do Niej o pomoc.
W drodze powrotnej do Wrocławia wstąpiliśmy do największej i z pewnością do jednej z najpiękniejszych polskich cerkwi tj. cerkwi św. Ducha w Białymstoku. Pielgrzymkę oprowadzał O. wikariusz Władysław Masajło. Na koniec naszej pielgrzymki O. Władysław pobłogosławił uczestników, życząc szczęśliwej podróży. Wszyscy pielgrzymi wrócili szczęśliwie do domu.
Jakie przeżycia? Najlepiej zapytać o wrażenie ludzi, którzy rzadko lub pierwszy raz pielgrzymują do świętych miejsc, żeby zobaczyć ich zachwyt i zdumienie, że aż tyle piękna i niezwykłości posiada polskie Prawosławie w naszej ojczyźnie. I to jest największe podziękowanie dla wszystkich organizatorów pielgrzymki z Przewodniczącą Stowarzyszenia Prawosławnego we Wrocławiu, Lubomiłą Rydzanicz, na czele.