Nowy termin XIII warsztatów malowania ikon w Świdnicy

ks. Piotr Nikolski

NOWY TERMIN

W dniach 9 – 22 sierpnia 2020 odbędą się XIII warsztaty malowania ikon.

W program warsztatów wchodzą, oprócz zajęć artystycznych, wykłady z historii sztuki sakralnej, liturgiki, teologii i duchowości oraz spotkania z doświadczonymi malarzami ikon. Integralną częścią warsztatów będą również nabożeństwa w cerkwi św. Mikołaja w Świdnicy. Organizator nieodpłatnie zapewnia uczestnikom materiał niezbędny do pracy (z wyjątkiem pędzli).

Zajęcia praktyczne będą odbywać się w godzinach 8-18.00 w Bibliotece Miejskiej w Świdnicy przy ul. Franciszkańskiej 18. Warsztaty poprowadzi znany malarz p. Michał Bogucki.

Koszt zakwaterowania w trzyosobowym pokoju w Szkolnym Schronisku Młodzieżowym przy ul. Kanonierskiej 3, dla zamiejscowych uczestników wynosi 35 zł za dobę (jest też zniżka dla nauczycieli i studentów). Zjazd uczestników będzie możliwy od popołudnia 8 sierpnia. Potrzebę rezerwacji miejsc proszę zgłaszać jak najwcześniej.

Warsztaty rozpoczną się 9 sierpnia (niedziela) od uroczystej Liturgii w cerkwi św. Mikołaja w Świdnicy o g. 10.00. Liczba uczestników jest ograniczona do 12 osób.

Wykonane prace zostaną wystawione w Bibliotece publicznej w Świdnicy i a ich reprodukcje umieszczone w specjalnym kalendarzu – katalogu z ikonami powstałymi na warsztatach. Każdy uczestnik otrzyma taki kalendarz na wernisażu wystawy, którego data zostanie ustalona później.

Wykonane na warsztatach ikony pozostaną w cerkwi św. Mikołaja w Świdnicy. Wzorem ostatnich dwóch lat doświadczeni uczestnicy będą pracować na płytach magnezowych o wymiarze 139x96, które zostaną zamontowane na suficie prezbiterium cerkwi. Jest to unikalna możliwość udziału w wykonaniu polichromii świątyni i próba sił w malarstwie monumentalnym. W tym roku tematem dużych prac będzie Męka Pańska.

W warsztatach weźmie też udział specjalista od kaligrafii monumentalnej Tatiana Valerius z Moskwy.

Prosimy osoby już zapisane o potwierdzenie swego udziału, a w przypadku rezygnacji przysłanie maila z numerem konta do zwrotu opłaty wpisowej. Pozostałe warunki uczestnictwa pozostają niezmienne.

Zgłoszenia są przyjmowane pocztą elektroniczną pod adresem: nikolius@poczta.onet.pl. W mailu proszę podać telefon kontaktowy i zgłosić ewentualną potrzebę zakwaterowania. Od uczestników pobierana jest opłata wpisowa w wysokości 100 zł wpłacana na konto parafii:

Parafia Prawosławna św. Mikołaja w Świdnicy, ul. Łukasińskiego 49, 58-100, Świdnica

nr konta 41194010763096562900000000

z dopiskiem w tytule: „Opłata wpisowa”

Zdjęcie za: www.swidnica.gosc.pl

Cofnij