Zaproszenie na warsztaty ikonograficzne

ks. Piotr Nikolski

Parafia Prawosławna św. Mikołaja w Świdnicy przy udziale Urzędu Miasta Świdnica i Biblioteki Miejskiej im. C.K. Norwida w Świdnicy zaprasza na XII warsztaty ikonograficzne, które odbędą się w dniach 1 – 17 lipca 2019. Warsztaty rozpoczną się 30 czerwca (niedziela) od uroczystej Liturgii w cerkwi św. Mikołaja w Świdnicy o g. 10.00.

Zajęcia praktyczne będą odbywać się w godzinach 8-18.00 w Bibliotece Miejskiej w Świdnicy przy ul. Franciszkańskiej 18.

Warsztaty poprowadzi znany malarz p. Michał Bogucki.

W program warsztatów wchodzą, oprócz zajęć artystycznych, wykłady z historii sztuki sakralnej, liturgiki, teologii i duchowości oraz spotkania z doświadczonymi malarzami ikon. Integralną częścią warsztatów będą również nabożeństwa w cerkwi św. Mikołaja w Świdnicy.

Organizator nieodpłatnie zapewnia uczestnikom materiał niezbędny do pracy (z wyjątkiem pędzli).

Koszt zakwaterowania w trzyosobowym pokoju w Szkolnym Schronisku Młodzieżowym przy ul. Kanonierskiej 3, dla zamiejscowych uczestników wynosi 35 zł za dobę (jest też zniżka dla nauczycieli i studentów). Zjazd uczestników będzie możliwy od popołudnia 30 czerwca. Potrzebę rezerwacji miejsc proszę zgłaszać jak najwcześniej.

Liczba uczestników jest ograniczona do 12 osób.

Wykonane prace zostaną wystawione w Bibliotece publicznej w Świdnicy, a ich reprodukcje umieszczone w specjalnym kalendarzu – katalogu z ikonami powstałymi na warsztatach. Każdy uczestnik otrzyma taki kalendarz na wernisażu wystawy 19 lipca 2019.

Wykonane na warsztatach ikony pozostaną w cerkwi św. Mikołaja w Świdnicy. Wzorem ostatnich dwóch lat doświadczeni uczestnicy będą pracować na płytach magnezowych o wymiarze 139×96, które zostaną zamontowane na suficie prezbiterium cerkwi. Jest to unikalna możliwość udziału w wykonaniu polichromii świątyni i próba sił w malarstwie monumentalnym. W tym roku tematem dużych prac będzie Męka Pańska.

W warsztatach weźmie też udział specjalista od kaligrafii monumentalnej Tatiana Valerius z Moskwy.

Zgłoszenia są przyjmowane pocztą elektroniczną pod adresem: nikolius@poczta.onet.pl

W mailu proszę podać telefon kontaktowy i zgłosić ewentualną potrzebę zakwaterowania.

Od uczestników pobierana jest opłata wpisowa w wysokości 100 zł wpłacana na konto parafii.

Parafia Prawosławna św. Mikołaja w Świdnicy, ul. Łukasińskiego 49, 58-100, Świdnica

nr konta 41194010763096562900000000

z dopiskiem w tytule: „opłata wpisowa”.

Od momentu wpłacenia wpisowego miejsce na warsztatach jest zarezerwowane.

Opłata będzie zwracana osobom rezygnującym z udziału w warsztatach do 20 czerwca. Rezygnującym w późniejszym terminie pieniądze nie będą zwracane.

Cofnij