Święto parafialne w Lipinach

ks. Igor Habura, 22.11.2017

21 listopada, w dzień liturgicznej pamięci św. Archanioła Michała, Parafia Prawosławna w Lipinach obchodziła poczwórne święto. Uroczystości święta parafialnego zbiegły się z 35-leciem istnienia cerkwi w Lipinach, 30-leciem posługi kapłańskiej proboszcza – ks. Dariusza Ciołki, oraz upamiętnieniem 70. rocznicy Akcji Wisła, która to dała początek prawosławnym parafiom na terenach tzw. Ziem Odzyskanych.

Uroczystości rozpoczęły się o godz. 10.00 Boską Liturgią sprawowaną przez sobór dziesięciu kapłanów. Nabożeństwu przewodniczył ks. mitrat Stanisław Strach z Kędzierzyna Koźla w asyście proboszcza ks. mitrata Dariusza Ciołka, ks. mitrata płk. Eugeniusza Bójko z Warszawy, ks. Bazylego Sawczuka z Jeleniej Góry, ks. Marka Bonifatiuka ze Zgorzelca, ks. Andrzeja Dudry z Zielonej Góry, o. hieromnicha Jerzego z Buczyny, ks. Jarosława Szmajdy z Gorzowa Wlkp., ks. Marka Kiślaka z Cieplic i Wałbrzycha oraz ks. Igora Habura z Wrocławia i Samborza.

Ze słowem do wiernych zwrócił się o. Andrzej Dudra, który podkreślił ogromną rolę aniołów w historii zbawienia, jak i w życiu każdego człowieka z osobna. Przypomniał również prawosławną naukę o hierarchii anielskiej oraz opiekuńczej roli aniołów wobec ludzi. Po zakończeniu liturgii miała miejsce uroczysta procesja wokół świątyni, podczas której modlono się za duszę niedawno zmarłego abp. Jeremiasza, oraz wszystkich, którzy zginęli wskutek prześladowań prawosławnej wiary w obozach Talerhof i Jaworzno oraz Akcji Wisła.

Na zakończenie ks. Stanisław Strach w imieniu zebranego duchowieństwa podziękował ks. Dariuszowi za zaproszenie oraz 30 lat posługi kapłańskiej. Następnie kwiaty oraz prezent wręczyła wójt gminy Nowa Sól pani Izabela Bojko, życząc łaski Bożej oraz dalszych sukcesów w pracy duszpasterskiej. Z życzeniami zwrócił się także zastępca burmistrza Szprotawy pan Paweł Chylak. Również parafianie lipińskiej i kożuchowskiej cerkwi wręczyli o. Dariuszowi kwiaty i prezent, szczerze dziękując za wieloletni trud, wyrozumiałość i poświęcenie jakimi cechował się w swojej posłudze. Od zebranego duchowieństwa ks. Ciołka otrzymał wyszywany, biały epitrachelion z życzeniami wytrwałości w trudach kapłańskiej służby oraz pióro mające pomóc w jego dalszej karierze naukowej. Całość uroczystości zwieńczyło gromkie Mnohaja lita dla wszystkich zebranych.

Po liturgicznej części obchodów udano się do restauracji, gdzie w radosnej atmosferze zakończyły się świąteczne uroczystości.

Zdjęcia: ks. Andrzej Dudra, Paweł Chylak.

Cofnij