Warsztaty ikonograficzne we Wrocławiu

Anna Rydzanicz, 09.12.2017

Z błogosławieństwa Jego Ekscelencji Jerzego, Arcybiskupa Wrocławskiego i Szczecińskiego, Stowarzyszenie Prawosławne im. Śww. Apostołów Piotra i Pawła we Wrocławiu w dniach 27 listopada - 2 grudnia zorganizowało po raz pierwszy w swej historii warsztaty ikonograficzne. Zajęcia pod kierunkiem ikonografa Jana Grigoruka z Supraśla odbywały się w pobliskim parafii prawosławnej hotelu Dikul.

Pierwszy dzień warsztatów rozpoczęto modlitwą Otcze Nasz pod przewodnictwem o. Igora Habury. Inaugurujący zajęcia wykład Jana Grigoruka „Teologia ikony” miał charakter otwarty. Zgromadził nie tylko szesnaścioro uczestników, ale również inne osoby zainteresowane tematyką. Następnie, dzień po dniu, pod fachowym okiem ikonografa, zapoznawano się ze sztuką pisania ikon.

Na zakończenie, w niedzielę 3 grudnia, po Świętej Liturgii wierni oraz zaproszeni goście z Dzielnicy Wzajemnego Szacunku Czterech Wyznań wraz z uczestnikami warsztatów obejrzeli powstałe w ciągu tygodnia prace oraz wysłuchali wykładu Jana Grigoruka - „Twórczość ikonograficzna prof. Jerzego Nowosielskiego”. Następnie ks. mitrat Aleksander Konachowicz słowami modlitwy “Dostojno Jest” zakończył warsztaty pisania ikon, po czym udano się do cerkwi katedralnej, gdzie można było obejrzeć freski profesorów Adama Stalony-Dobrzańskiego i Jerzego Nowosielskiego oraz ikonostas autorstwa Nowosielskiego, a także nowo napisane freski Jarosława Wiszenki. O historii katedry, twórczości wybitnych profesorów bardzo ciekawie mówili ks. Aleksander Konachowicz i Jan Grigoruk.

Warsztaty ikonograficzne odbyły się dzięki wsparciu finansowemu Gminy Wrocław i miały charakter ekumeniczny. Druga edycja planowana jest na wiosnę przyszłego roku.

Krótki reportaż z warsztatów można obejrzeć pod adresem: www.wroclaw.tvp.pl/35152793/09122017

Zdjęcia: Iraida Hunczak i Magdalena Sikorska-Baranczenko