Przysięga 16 Dolnośląskiej Brygady OT we Wrocławiu

za: www.powp.wp.mil.pl, 03.10.2021

W przededniu święta Wojsk Obrony Terytorialnej, 26 września, 16 Dolnośląska Brygada OT otrzymała sztandar wojskowy, który został wręczony dowódcy brygady, Pułkownikowi Arturowi Barańskiemu, przez ministra Obrony Narodowej. Miało to miejsce w Warszawie. Tam też miało miejsce poświęcenie sztandaru m.in. przez prawosławnego Dziekana WOT ks. mjr. Tomasza Paszko.

W dniu 27 września na placu Wolności we Wrocławiu odbyło się przekazanie sztandarów na ręce dowódcy przez Matkę Chrzestną Sztandaru 16. Dolnośląskiej Brygady OT w osobie pani Ewy Mańkowskiej - byłej Marszałek Dolnośląskiej, i ojca chrzestnego Pana Krzysztofa Marszałka syna podpułkownika Ludwika Marszałka ps. Zbroja, patrona brygady. Następnie żołnierze złożyli przysięgę. Zaprzysiężonych zostało prawie 100 żołnierzy, którzy jako pierwsi wypowiedzieli słowa roty przysięgi na sztandar 16 DBOT.- Sztandar to znak uosabiający Ojczyznę, symbol najwyższych wartości, sławy wojennej i tradycji oraz wierności honoru i męstwa. To obiekt czerpania siły i morale każdego żołnierza - powiedział płk Artur Barański. Po złożeniu przysięgi dla zgromadzonych żołnierzy udzielone zostało błogosławieństwo. Prawosławny Ordynariat Wojska Polskiego reprezentował i błogosławieństwa udzielił ks. Grzegorz Cebulski.