Druga część wizyty Metropolity Tamassosu Izajasza w Diecezji Wrocławsko-Szczecińskiej

ks. Igor Habura, 29.03.2022

Od piątku 25 marca przebywa w Diecezji Wrocławsko-Szczecińskiej z humanitarną wizytą Metropolita Tamassosu Izajasz z Cypryjskiej Cerkwi Prawosławnej. Wizyta Władyki jest związana z pomocą humanitarną znajdującym się na terenie diecezji uchodźcom wojennym z Ukrainy o czym pisaliśmy TUTAJ.

W poniedziałek 28 marca metr. Izajasza odwiedził drugą wrocławską cerkiew, cywilno-wojskową parafię św. Cyryla i Metodego na Wyspie Piaskowej we Wrocławiu. W trakcie wizyty proboszcz ks. Eugeniusz Bójko zapoznał dostojnego gościa z historią parafii oraz działalnością charytatywną prowadzoną przez parafię w związku z wojną w Ukrainie. Na pamiątkę wizyty proboszcz podarował Jego Ekscelencji ikonę Przenajświętszej Bogurodzicy napisaną przez parafianina - Aleksieja Adamczuka.

Metropolita Izajasz odwiedził również jeden z głównych punktów pobytu uchodźców na dolnym śląsku - wrocławską Halę Orbita gdzie w szczytowym momencie znajdowało schronienie kilkaset osób. Jego Ekscelencja przekazał od Centrum Pomocy Humanitarnej Metropolii Tamassos pomoc, która była odpowiedzią na zapotrzebowanie zgłoszone przez administrację punku pomocy uchodźcom w Hali Orbita. Była to niemal setka ręczników, klapków kąpielowych dla kobiet i dzieci, środki higieny osobistej, torby podróżne oraz wiele innych niezbędnych w sytuacji uchodźstwa rzeczy. Jego Ekscelencja spotkał się z wolontariuszami oraz przebywającymi w ośrodku uchodźcami.

Tego samego dnia Metropolita Izajasz spotkał się z członkami wrocławskiego Siestryczestwa im. św. Wielkiej Męczennicy Barbary, działającego przy katedrze. Zrzeszone w Siestryczestwie panie opowiedziały metropolicie o prowadzonych przez nie, od pierwszych dni wojny, akcjach pomocowych wykraczających swoim zasięgiem daleko poza granice parafii i diecezji. Ze swojej strony władyka Izajasza podziękował Siestryczestwu za pomoc w zorganizowaniu i przygotowaniu zakupów pomocy humanitarnych, które były przekazywane podczas całej wizyty.

Zwieńczeniem pobytu Metropolity Izajasza w naszej diecezji było zwiedzanie Wrocławia. Podczas całej wizyty Metropolicie towarzyszył Sekretarz kancelarii arcybiskupiej ks. protodiakon Mieczysław Oleśniewicz.

Celem wizyty Metropolity Tamassosu Izajasza z Cypryjskiej Cerkwi Prawosławnej było zapoznanie się z sytuacja humanitarną w Diecezji Wrocławsko-Szczecińskiej, podzielenia się z swoim bogatym doświadczeniem w prowadzeniu i organizowaniu tego typu akcji oraz wymierna pomoc materialna przekazana bezpośrednio uchodźcom. Oprócz wymiaru materialnego wizyta cypryjskiego metropolity była wyrazem wsparcia od Prawosławnego narodu cypryjskiego okazanym Polskiemu Autokefalicznemu Kościołowi Prawosławnemu oraz duchowej bliskości i zaangażowania w pomoc Ukraińcom.