Przysięga w 16. Dolnośląskiej Brygadzie OT we Wrocławiu

za: www.powp.wp.mil.pl, 30.03.2022

W niedzielę 27 marca miała miejsce we Wrocławiu przysięga kolejnych, najmłodszych żołnierzy 16. Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Swoja obecnością zaszczycił zgromadzonych zastępca Dowódcy WOT Pan gen. bryg. Maciej Klisz, oraz Władze Samorządowe i Wojewódzkie, kombatanci. Podczas uroczystości upamiętniono 80. rocznicę przemianowania Związku Walki Zbrojnej na Armię Krajową. Z okazji tej wyjątkowej rocznicy, jeden przedstawiciel braci żołnierskiej złożył przysięgę, której słowa brzmiały, dokładnie tak, jak te wypowiedziane 80 lat temu, kiedy składali je żołnierze Armii Krajowej.

Słowa roty, które wypowiadali przysięgający żołnierze:

„…kładę rękę na ten Święty Krzyż, znak Męki i Zbawienia, i przysięgam, że będę wiernie i nieugięcie stać na straży honoru Polski i o wyzwolenie jej z niewoli walczyć będę zawsze ze wszystkich sił moich, aż do ofiary z mego życia…”

Po przysiędze wyróżniono kadrę, żołnierzy, a także wręczono liczne odznaczenia Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, medale „Pro Bono Poloniae” oraz medale „Pro Patria”.

Dyrektor Oddziału IPN we Wrocławiu Mikołaj Paweł Rozdżestwieński wręczył odznaczonym repliki orzełka AK z roku 1944 wykonane w oddziale IPN z okazji 80. rocznicy przekształcenia ZWZ w AK. Modlitwę wraz z błogosławieństwem wygłosił ks. Grzegorz Cebulski, z cywilno-wojskowej parafii we Wrocławiu.