Abp Jerzy przewodniczył rekolekcjom duchowieństwa i pracowników POWP

za: www.powp.wp.mil.pl, 01.04.2022

W dniach 29-30 marca w siedzibie Prawosławnego Ordynariatu Wojska Polskiego w Warszawie odbyły się doroczne wielkopostne rekolekcje kapelanów i pracowników resortu obrony narodowej Prawosławnego Ordynariatu Wojska Polskiego, którym przewodniczył Jego Ekscelencja abp Jerzy Prawosławny Ordynariusz Wojskowy.

Rekolekcje rozpoczęły się we wtorek wieczorem modlitwami przed spowiedzią i krótkim pouczeniem skierowanym do zebranych. Spowiednik - ks. mitrat płk. rez. Mikołaj Hajduczenia przywołał wiele przykładów z biblijnej historii wskazując kluczową rolę pokajania w życiu duchowym. Jako największe niebezpieczeństwo wskazał natomiast swoistą „pokorną pychę” – stan, w którym wykazujące zewnętrzne gesty pobożności wewnątrz pełni jesteśmy egoizmu, samouwielbienia i fałszu.

Następnie w trakcie trwania jutrzni duchowni jak i cywilni pracownicy przystąpili do misterium spowiedzi.

Następnego dnia pod przewodnictwem abp. Jerzego sprawowana była Boska Liturgia Uprzednio Poświęconych Darów. W trakcie nabożeństwa śpiewał chór POWP pod dyr. ks. ppłk. Łukasza Goduna – proboszcza katedry.

Po wysłuchaniu paremii słowo do wiernych powiedział ks. ppor. Igor Habura, który w swojej homilii zwrócił uwagę na Krzyż jako symbol cierpienia, śmierci i poświęcenia oraz walki, zwycięstwa i życia jednocześnie.

W trakcie Liturgii wszyscy zebrani przystąpili do Kielicha Eucharystycznego dając wyraz wspólnocie wiary.

Po zakończeniu Liturgii ze słowem do wszystkich zebranych zwrócił się abp Jerzy. Władyka zwrócił się do duchowieństwa Ordynariatu z podziękowaniem za ich ofiarną służbę i pracę w ciągu ostatniego roku. W sposób szczególny zaś za pomoc uchodźcom wojennym.

Na zakończenie władyka podziękował duchowieństwu, pracownikom i wiernym za przybycie, a w szczególności ks. mitratowi płk. rez. Mikołajowi Hajduczeni za przyjęcie sakramentu spowiedzi od uczestników rekolekcji. Kolejno Arcybiskup Jerzy złożył życzenia Kanclerzowi Prawosławnego Ordynariatu ks. mitratowi płk. rez. Aleksemu Andrejukowi z okazji dnia pamięci jego niebiańskiego patrona. Ordynariusz życzył wszystkim, aby te ostatnie dni Wielkiego Postu upłynęły w spokoju, w pokoju, ale także w modlitwie, zadumie i pewnej refleksji w przygotowaniach do Święta świąt – Zmartwychwstania Chrystusa.