Wielkopostne rekolekcje Bractwa Młodzieży Prawosławnej w Cieplicach

Julia Kuziak, 03.04.2022

W dniach 25-27 marca 2022 roku Bractwo Młodzieży Prawosławnej diecezji Wrocławsko-Szczecińskiej zorganizowało rekolekcje wielkopostne w Domu Świętego Stefana w Cieplicach.

Trzydniowe spotkanie rozpoczęło się w piątek o godzinie 18:00 modlitwami wieczornymi. Po nich przyjezdni udali się na wykład pt. „Biblijne podejście do wojny” wygłoszony przez o. dr Igora Haburę. Kapłan w niezwykle ciekawy sposób wytłumaczył jak należy postrzegać niepokój na świecie oraz co o wojnie mówi Biblia. Po wykładzie młodzież chętnie zadawała pytania i włączyła się w dyskusję. Następnie odbyło się spotkanie z koordynatorem do spraw młodzieży przy PAKP Aleksandrem Wasylukiem pt. “Po co nam BMP?” Uczestnicy mięli okazję posłuchać jak kiedyś funkcjonowała nasza organizacja, a przy okazji rozwiązać ciekawy quiz.

Sobotni dzień uczestnicy zjazd rozpoczęli od Świętej Boskiej Liturgii. Wszyscy mięli możliwość przystąpienia do Sakramentu Spowiedzi i Eucharystii, co licznie uczyniono. Po śniadaniu, udano się do okolicznego gościńca „Perła Zachodu”. Jest to ciekawe miejsce ze względu położenie w malowniczym miejscu wśród przepływającej rzeki w ogromnym wąwozie. Następnym punktem programu był wykład ojca Adama Góralczyka pt.„Jak pościć mądrze?”. Kapłan przedstawił, jak Cerkiew postrzega post, oraz opowiedział o jego znaczeniu dla dzieci, uczących się, chorych i kobiet w ciąży. Zaciekawił również młodzież historią cudu zejścia Świętego Ognia w Wielką Sobotę.

O godzinie 17:00 zostało odprawione nabożeństwo wieczorne III Niedzieli Wielkiego Postu - Niedzieli Krzyżopokłonnej. Kolejnym punktem programu był wykład o. diakona Joseph’a (Józefa) Matusiaka pt. „Prawosławie w USA”. Kapłan przedstawił historię oraz genezę prawosławia w Stanach Zjednoczonych oraz opowiedział o różnego rodzaju organizacjach podobnych do BMP działających w tamtej części świata.

W niedzielę, uczestnicy zjazdu udali się na Świętą Liturgię do Cerkwi pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Jeleniej Górze.

Zarząd Bractwa Młodzieży Prawosławnej bardzo dziekuje opiekunowi BMP diecezji Wrocławsko-Szczecińskiej o. Tomaszowi Mędryckiemu oraz opiekunowi BMP diecezji Wrocławsko-Szczecińskiej na terenie województwa dolnośląskiego o. Adamowi Góralczukowi, a także wszystkim przyjezdnym kapłanom, gościom oraz młodzieży uczestniczącej w Rekolekcjach.

Cofnij