Święto patronalne katedry POWP w Warszawie

za: www.powp.wp.mil.pl, 09.05.2022

W ubiegły czwartek i piątek (5/6 maja br.) Katedralna Parafia Wojskowa w Warszawie uroczyście obchodziła pamięć swojego patrona św. wielkiego męczennika Jerzego Zwycięzcy. Świątecznym nabożeństwom przewodniczył Jego Ekscelencja Arcybiskup Jerzy.

W wigilię święta 5 maja zostało odprawione nabożeństwo Całonocnego Czuwania, które współcelebrował ks. prot. Tomasz Stempa z Prawosławnego Seminarium Duchownego.

W dniu święta Boskiej Liturgii przewodniczył Prawosławny Ordynariusz Wojskowy, któremu asystowało duchowieństwo z ordynariatu oraz zaproszeni goście. W drzwiach świątyni arcypasterza powitali chlebem i solą oraz bukietem kwiatów żołnierze, dzieci oraz proboszcz ks. ppłk Łukasz Godun. Grono parafialne prosiło Władykę o arcypasterskie błogosławieństwo oraz przewodniczenie obchodom święta parafialnego.

Po przeczytaniu fragmentów z Pisma Świętego, ze słowem do wiernych zwrócił się Arcybiskup Jerzy. Władyka podzielił się z wiernymi refleksją na temat pamięci wspominanego dziś patrona świątyni oraz odniósł się do radosnego święta Zmartwychwstania Jezusa Chrystusa.

Podczas nabożeństw patronalnych warszawskiej Katedry Wojskowej śpiewał chór parafialny pod dyrekcją inżyniera Piotra Dądeli oraz chór dziecięcy pod dyrekcją Pani Anny Nazaruk.

Na koniec ksiądz proboszcz podziękował Władyce za przewodniczenie świątecznym nabożeństwom, słowa podziękowań skierował do kleru parafii za codzienną pracę, pozdrowił przybyłe duchowieństwo, podziękował chórom za przygotowanie oprawy muzycznej oraz wszystkim zebranym życzył wielu lat w zdrowiu.

Parafialne świętowanie upłynęło w duchu radości paschalnej i zakończone zostało procesją wokół świątyni oraz wyśpiewaniem gromkich życzeń Wielu lat życia - Mnohaja Leta!