Posadowienie kopuły na Cerkwi w Barlinku

M.Przybylska, 29.05.2022

Blisko po roku od momentu poświęcenia Cerkwi Prawosławnej pw. Zaśnięcia Przenajświętszej Bogurodzicy w Barlinku, na dachu świątyni została osadzona kopuła z krzyżem.

Przypomnijmy, że ubiegłoroczna uroczystość, miała związek z zakończonym remontem cerkwi. Był on konieczny, bowiem sam budynek był już w tragicznym stanie. Dzięki pieniądzom pozyskanym z Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego, Urzędu Marszałkowskiego, Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Szczecinie, Gminy Barlinek oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie, udało się wykonać remont dachu, tynki wewnętrzne wraz z malowaniem, remont elewacji zewnętrznej, posadzkę, montaż systemów alarmowych i ppoż., remont empory chóralnej, wymianę okien, docieplenie podłogi i ścian, usprawnienie systemu grzewczego (ze źródłem w postaci pompy ciepła), montaż paneli fotowoltaicznych.

5 czerwca 2021 roku, kopułę wraz z krzyżem, poświęcił Jego Eminencja Wielce Błogosławiony Sawa, Prawosławny Metropolita Warszawski i całej Polski wraz z ordynariuszem Diecezji Wrocławsko -Szczecińskiej Abp. Jerzym.

26 maja tego roku, wreszcie udało się ją zamontować. Jak powiedział proboszcz parafii ks. Jarosław Biryłko, kopuła z umiejscowionym na niej krzyżem, waży ok. 1 tony. Jej wysokość to ok. 4 m, z czego sam krzyż ma 2 m.

https://barlinek24.pl/aktualnosci-2/13739-kopula-juz-na-swoim-miejscu.html#comments

Link do filmu: https://youtu.be/i2UT4yWSYcg

Cofnij