"Paschalny Piknik" we Wrocławiu

Radosław Szmajda, 07.06.2022

W niedzielę 5 czerwca z błogosławieństwa abpa Jerzego Bractwo Młodzieży Prawosławnej Diecezji Wrocławsko-Szczecińskiej we współpracy z ks. arcydiakonem Józefem Matusiakiem zorganizowało “”PIKNIK PASCHALNY” przy Cerkwi Katedralnej pw. Narodzenia Przenajświętszej Bogurodzicy we Wrocławiu. Piknik poprzedziła Boska Liturgia, której przewodniczył Jego Ekscelencja Władyka Jerzy.

Wydarzenie miało na celu przedstawić oraz zaznajomić z polskim Prawosławiem osoby narodowości ukraińskiej uciekające przed wojną oraz umilić ten niedzielny poranek.

Podczas spotkania wszyscy przybyli na poranne nabożeństwo mieli możliwość poczęstowania się kiełbaską, przeróżnymi wypiekami, watą cukrową i popcorn’em. Nie brakowało atrakcji dla dzieci, przygotowano kącik taneczny, puszczanie baniek mydlanych, czy możliwość układania konstrukcji z zabawek.

Dla młodzieży i dorosłych przygotowano wystawy tematyczne o Bractwie diecezjalnym i Bractwach parafialnych. Można było dowiedzieć się o działalności tych organizacji młodzieżowych oraz dostać specjalne wydanie gazetki “ГОЛОС ВЇРЫ” w języku ukraińskim, gazetę Arche, przypinkę, smycz, ekologiczną torbę i wiele innych.

Niezapomnianym, bardzo miłym akcentem była możliwość rozmowy z naszym Władyką, arcybiskupem Jerzym, który przez cały czas uczestniczył w pikniku. Wyraził wielką radość, że udało się zorganizować tak liczną fetę.

W tym momencie należy też złożyć podziękowania ojcu arcydiakonowi Józefowi Matusiakowi, który zdobył fundusze na pokrycie większości wydatków. Wszyscy mamy nadzieję, że będzie nam dane organizować jeszcze więcej tego typu spotkań - nie dla uchodźców, tylko dla gości przyjeżdżających z kraju, w którym panuje pokój, miłość, modlitwa i Bóg.


Autorzy zdjęć:

A. Jagiełło

M. Niechwiej

J. Demczuk

Cofnij