Nie żyje Grzegorz Zinkiewicz

za: www.orthodox.pl, 08.07.2022

Kancelaria Prawosławnego Metropolity Warszawskiego i całej Polski informuje, że zmarł wybitny polski ikonograf Grzegorz Zinkiewicz.

Grzegorz Zinkiewicz urodził się w 1977 roku w Bielsku Podlaski. Był jednym z najbardziej znanych polskich ikonografow. Absolwent Policealnego Studium Ikonograficznego w Bielsku Podlaskim. Uczeń wybitnego Aleksandra Sokołowa. Inspiracją w ikonografii Grzegorza Zinkiewicza była twórczość archimandryty Zenona (Teodora). Anna Palusińska o pracach Grzegorza Zinkiewicza pisała: „Malarstwo monumentalne Grzegorza Zinkiewicza jest wyjątkowe na tle współczesnej sztuki sakralnej w Polsce. Cechą najistotniejszą jego twórczości jest kontynuacja klasycznej, bizantyńskiej tradycji ikonograficznej, zarówno w aspekcie formy, stylistyki i plastycznych środków wyrazu, jak i od strony kanonu, definiującego treściową zawartość wizerunków”.

Zmarły artysta był autorem nieprzebranej ilości ikon oraz twórcą polichromii w kaplicy Prawosławnego Seminarium Duchownego w Warszawie, cerkwi Kaspierowskiej Ikony Matki Bożej w Widowie, kaplicy akademickiej św. św. Cyryla i Metodego w Warszawie, katedry Prawosławnego Ordynariatu Wojska Polskiego i ostatnio cerkwi św. św. ap. ap. Piotra i Pawła w Maleszach. Grzegorz Zinkiewicz był również autorem większości ikon w nowym ikonostasie wrocławskiej katedry. Osierocił dwie córki.

Jego Eminencja metropolita Sawa przebywający po za Warszawą, na wieść o śmierci Grzegorza Zinkiewicza wzniósł modlitwę za zmarłego malarza oraz wyraził współczucie rodzicom, żonie, córkom i rodzinie, których obejmuje modlitwą.

Wieczna o Tobie pamięć Grzegorzu!

Cofnij