Przysięga wojskowa żołnierzy WOT we Wrocławiu

za: www.powp.wp.mil.pl, 20.07.2022

Na placu Wolności we Wrocławiu odbyła się uroczysta przysięga żołnierzy 16. Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

140 żołnierzy datę 17 lipca 2022 r. zapamięta do końca życia. To ochotnicy, którzy postanowili 16 wolnych, wakacyjnych dni przeznaczyć na podstawowe szkolenie na poligonie. Swoją służbę w wojsku rozpoczęli 2 lipca. Założyli mundur, otrzymali broń i zostali skierowani na poligon. Tam poznawali zasady prowadzenia działań bojowych, a także uczyli się udzielania pierwszej pomocy na polu walki oraz wielu innych elementów taktycznych.

– Wasze szkolenie i służba przypadły na czas szczególny. Czas, gdy fundamenty porządku międzynarodowego w Europie zostały zakwestionowane przez militarną agresję Rosji na sąsiednią Ukrainę – do dolnośląskich terytorialsów powiedział premier Mateusz Morawiecki, gratulując żołnierzom decyzji o wstąpieniu do wojska i dziękując im za to zobowiązanie, którego celem jest obrona granic Rzeczpospolitej. Życzę, aby służba, którą rozpoczynacie, i wszelkie podejmowane zadania dobrze służyły Polakom, a dla Was były źródłem zawodowej satysfakcji. Bądźcie gotowi stanąć w obronie Ojczyzny. Zawsze. – podkreślił prezes Rady Ministrów.

– Przysięga wojskowa to niezwykle ważny moment w życiu każdego żołnierza, a zarazem wyjątkowe ślubowanie wobec Ojczyzny i Narodu Polskiego. Podobnie jak dawniej, tak i dzisiaj słowa roty zapadają głęboko w serca, przypominając o patriotycznych wartościach głęboko zakorzenionych w naszej narodowej tradycji. Nie przez przypadek 16. Dolnośląska Brygada Obrony Terytorialnej nosi imię podpułkownika Ludwika Marszałka, ps. Zbroja – akcentowała w swoim przesłaniu do najmłodszych żołnierzy 16. DBOT, składających przysięgę, marszałek Sejmu.

Z ramienia Prawosławnego Ordynariatu Wojska Polskiego błogosławieństwa żołnierzom udzielił kapelan Garnizonu Wrocław ks. ppor. Igor Habura.

– Rodzina Dolnośląskich Terytorialsów to dziś prawie półtora tysiąca ochotników w mundurze, żołnierzy Wojska Polskiego, gotowych nieść pomoc tym, którzy tej pomocy będą potrzebowali. Wam najmłodszym naszym braciom i siostrom w służbie życzę, abyście brali przykład od starszych kolegów i byli zawsze gotowi i zawsze blisko – podkreślił w swoim wystąpieniu dowódca 16. Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej płk Artur Barański.

W 16. DBOT w dwóch batalionach – 161. we Wrocławiu oraz 162. w Głogowie – służy już blisko 1500 terytorialsów.

Cofnij