Abp Jerzy na centralnych uroczystościach w dniu Święta Wojska Polskiego

za: www.powp.wp.mil.pl, 17.08.2022

Z okazji Święta Wojska Polskiego odbyło się szereg uroczystości patriotycznych, obchodzonych na pamiątkę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej w 1920 roku.

Tego dnia w Katedrze Polowej Wojska Polskiego odprawione zostało nabożeństwo w intencji Ojczyzny, w którym uczestniczył Prawosławny Ordynariusz Wojskowy JE abp Jerzy (Pańkowski).

Jego Ekscelencja reprezentując w świątyni Kościół Prawosławny oraz Prawosławny Ordynariat WP powiedział, że przyłącza się do wszystkich wspaniałych życzeń z okazji święta Wojska Polskiego. Władyka podkreślił, iż wyrażamy swoją wdzięczność, dumę i zapewniamy o codziennej modlitwie, wsparciu i naszej ofiarnej współpracy także z Wojskiem Polskim i z innymi ordynariatami. Korzystając z okazji obecności w tak ważnym dniu, w Katedrze Polowej Wojska Polskiego – kontynuował ordynariusz – chciałbym, po raz kolejny, mocno podkreślić sprzeciw Kościoła prawosławnego przeciwko wojnie na Ukrainie wywołanej agresją Rosji. Modlitewnie bardzo przeżywamy ten fakt, ponieważ wojują dwa bratnie prawosławne narody. Apelujemy i modlimy się, tak jak uczynił to zwierzchnik Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego - niezależnego i samodzielnego.” Arcybiskup Jerzy przywołał również fakt, iż Święty Sobór Biskupów zwrócił się z apelem do Cerkwi rosyjskiej, aby przyczyniła się do jak najszybszego zakończenia tego co dzieje się na Ukrainie. Następnie odmówił modlitwę w intencji Wojska Polskiego.

Po modlitwie uroczystości przeniosły się przed Grób Nieznanego Żołnierza, gdzie w południe odbyła się uroczysta odprawa wart z udziałem Prezydenta RP, Zwierzchnika Sił Zbrojnych Andrzeja Dudy, przedstawicieli władz państwowych, kadry dowódczej Sił Zbrojnych RP na czele z szefem Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. Obecni byli także ordynariusze wojskowi, wszystkie formacje Rodzajów Sił Zbrojnych RP oraz grono kombatanckie.

Po uroczystej zmianie warty przy grobie i odśpiewaniu hymnu państwowego kolejnym punktem obchodów Święta Narodowego było oddanie tzw. salutu armatniego z 12 salwami.

W trakcie uroczystości Prezydent RP Andrzej Duda, w obecności wicepremiera Ministra Obrony Narodowej Mariusza Błaszczaka wręczył nominacje jedenastu oficerom Wojska Polskiego na stopnie generalskie oraz odznaczenia państwowe.

Na zakończenie uroczystości Prezydent RP wraz z delegacją, złożył wieniec na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza.

Uroczystości na Placu Marszałka Piłsudskiego w Warszawie zakończyło odśpiewanie Pieśni Reprezentacyjnej Wojska Polskiego oraz defilada pododdziałów, gdzie rolę pododdziału honorowego pełniła Kompania Reprezentacyjna Wojska Polskiego, zaś oprawę muzyczną zapewniła Orkiestra Reprezentacyjna Wojska Polskiego.

Cofnij