Półkolonie w szczecińskiej parafii

ks. Paweł Stefanowski, 20.08.2022

W dniach od 1-14 sierpnia br. na terenie Parafii Prawosławnej Św. Mikołaja w Szczecinie odbywał się obóz dla dzieci, które przybyły do Szczecina w wyniku wojny na Ukrainie.

Zajęcia dla dzieci były prowadzone przez wykwalifikowaną kadrę pedagogiczną oraz Przyjaciół Parafii, którzy chcieli swoimi Talentami wesprzeć ideę. Mowa tu o Nadkomisarzu dr Marku Łuczaku, Kornelii Tumanowicz artystce plastyk, małżeństwu Krzysztofowi i Agnieszce Seroczyńskim, pedagogom, którzy fantastycznie poprowadzili warsztaty muzyczne. Poza wspomnianymi warsztatami dzieci miały możliwość uczestniczenia w warsztatach ceramicznych i plastycznych prowadzonych przez Panią Kornelię, która pokazała dzieciom różne techniki w malarstwie i ceramice. Dzieła dzieci w końcowym efekcie zostały wypalone, pomalowane farbami akrylowymi i stanowią piękną pamiątkę z wakacji.

Grupa 30-tu dzieci miała również okazję na zwiedzanie naszego pięknego Szczecina. Dzięki położeniu cerkwi, w samym centrum miasta, wyprawy nie były męczące. Dzieci odwiedziły między innymi najbliższego sąsiada – Komendę Wojewódzka Policji, gdzie gościł ich znany nie tylko w Szczecinie policjant – historyk, autor wielu książek i publikacji Nadkomisarz dr Marek Łuczak. Grupa miała możliwość zwiedzenia Filharmonii Szczecińskiej im. Mieczysława Karłowicza, która została uznana przez Unię Europejską Nagrodą im. Miesa van der Rohe dla współczesnej architektury. Nigdy jeszcze wybudowany w Polsce obiekt nie zdobył tak ważnego wyróżnienia. Dzieci nie kryły swojego zachwytu. Dzięki szczecińskim harcerzom, jednego dnia obozu dzieci pojechały nad Jezioro Szmaragdowe i zwiedzały tamtejsze atrakcje. Oficjalną chwilą dla wszystkich były odwiedziny w Szpinakowym Pałacu, czyli Urzędzie Miasta Szczecin, gdzie obozowiczów przyjął sam Prezydent Miasta Szczecin, pan Piotr Krzystek, który ciepło i z radością powitał dzieciaczki w naszym pięknym mieście. Miłym akcentem były warsztaty „małego dzwonnika”. Dzięki naszemu stałemu dzwonnikowi Igorowi Gurzhij, dzieci miały okazję same spróbować jaka to ciężka i odpowiedzialna praca. Zabawom i atrakcjom nie było końca, obóz mógłby trwać i trwać ale osoby, które codziennie od pół roku pomagają uchodźcom muszą po woli wracać do swoich obowiązków.

Parafia Prawosławna Św. Mikołaja w Szczecinie dziękuje wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji tego przedsięwzięcia, bo należy tu zaznaczyć, że dla dzieci obóz był bezpłatny. Dziękujemy przede wszystkim opiekunom: kierownik półkoloni Anna Schulżenko, Alona Frolova, Lena Koreckaja i pozostałej ekipie. Dziękujemy za dostarczone zabawki Hania Bayer Mini oraz Przyjaciele z Londynu. Dziękujemy również za wsparcie infrastrukturalne ze strony Prawosławnego Metropolitalnego Ośrodka Miłosierdzia ELEOS udzielone w ramach projektu POMOC UKRAINIE 2022.

Cofnij