Abp Jerzy wziął udział w uroczystości wręczenia sztandaru Dowództwu Generalnemu Rodzajów Sił Zbrojnych

za: www.powp.wp.mil.pl, 15.09.2022

Przed Grobem Nieznanego Żołnierza we wtorek 13 września 2022 r. Prezydent RP Andrzej Duda wręczył sztandar Dowództwu Generalnemu Rodzajów Sił Zbrojnych. Uczestnicy ceremonii podkreślali, że wręczenie sztandaru to największe wyróżnienie dla jednostki w Wojsku Polskim.

Na Placu Piłsudskiego w Warszawie stanęły w południe kompanie wojskowe jednostek wojskowych wchodzących w skład Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych, przed nimi rozłożono sztandar z wyhaftowanymi słowami “Bóg, Honor, Ojczyna” i wieńcami laurowymi.

“Uroczystość wręczenia sztandaru wojskowego to jedno z najważniejszych wydarzeń w dotychczasowej historii Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych. Jest uhonorowaniem naszej ciężkiej pracy. Jestem przekonany że wręczenie sztandaru zapisze się na kartach historii i całych Sił Zbrojnych jako dzień szczególny ważny i radosny. ” - powiedział do zgromadzonych dowódca generalny RSZ generał Jarosław Mika.

“Chciałbym podziękować Pani Prezydentowej Agacie Kornhauser-Dudzie oraz profesorowi Andrzejowi Maczkowi synowi generała Stanisława Maczka, którzy zgodzili się podjąć rolę rodziców chrzestnych naszego sztandaru. Szanowni Państwo to dla nas wyjątkowy zaszczyt i honor.” - dodał generał Mika.

Jeszcze przed wręczeniem sztandaru uroczystego wbicia gwoździ w drzewiec dokonali - oprócz rodziców chrzestnych Prezydent RP Andrzej Duda, Wiceprezes Rady Ministrów, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwił i oczywiście Dowódca Generalny.

Następnie biskupi wojskowi dokonali uroczystego błogosławieństwa i oświęcenia sztandaru. (red. POWP)

Po otrzymaniu od zwierzchnika Sił Zbrojnych Andrzeja Dudy poświęconego sztandaru generał Jarosław Mika przekazał go pocztowi sztandarowemu Dowództwa Generalnego RSZ, który następnie zaprezentował sztandar maszerując z nim wzdłuż pododdziałów reprezentujących DG RSZ.

Tuż przed zakończeniem uroczystości para prezydencka wraz z wicepremierem Mariuszem Błaszczakiem podziękowali za zaproszenie i organizację ceremonii i życzyli wszystkim żołnierzom oraz pracownikom resortu obrony narodowej niesłabnącej satysfakcji z pełnionej służby i wszelkiej pomyślności tak w życiu zawodowym jak i w prywatnym.

Ceremonię zakończyła defilada pododdziałów jednostek wojskowych podległych Dowództwu Generalnemu Rodzajów Sił Zbrojnych.

Z ramienia Prawosławnego Ordynariatu Wojska Polskiego w uroczystościach Mszy Świętej oraz wręczenia i oświęcenia sztandaru wziął udział Prawosławny Ordynariusz Wojskowy JE arcybiskup Jerzy (Pańkowski), pierwszy dziekan prawosławny Dowództwa Generalnego RSZ, kanclerz POWP ks. mitrat płk rez. Aleksy Andrejuk oraz zastępca prawosławnego ordynariusza wojskowego, obecny dziekan prawosławny DG RSZ ks. ppłk Łukasz Godun.(red. POWP)