Przysięga dolnośląskich Terytorialsów w Jeleniej Górze

za: www.powp.wp.mil.pl, 19.09.2022

Maksyma terytorialsów „Zawsze gotowi, zawsze blisko” zabrzmiała 18 września na placu Ratuszowym w Jeleniej Górze. Stu żołnierzy WOT ślubowało w strugach deszczu. Najlepsi odebrali listy gratulacyjne od płk. Artura Barańskiego, dowódcy 16. Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Jelenia Góra będzie jedną z siedzib 16.Brygady WOT. Poinformował o tym senator Krzysztof Mróz, mówiąc o rozkazie, jaki wydał minister obrony Mariusz Błaszczak. – Budynek przy ul. Podchorążych w Jeleniej Górze będzie wyremontowany dla żołnierzy WOT – dodał senator Mróz. -Będziecie się szkolić w ramach specjalności górskiej. Bo taka jest tradycja, bo tu jest potrzebne wojsko – podkreślał Krzysztof Mróz. W przyszłym roku terytorialsi z 16. Brygady WOT powinni stacjonować w Jeleniej Górze.

Zadowolenia, z faktu, że wojsko wróci do Jeleniej Góry, nie krył Jerzy Łużniak, prezydent miasta. Jak mówił, wielu mieszkańców pamięta, gdy w Jeleniej Górze stacjonował garnizon wojskowy, byli żołnierze i ich rodziny nadal tu mieszkają. Będzie to powrót do tradycji, ale także nowe doświadczenie.

Dzisiejsza uroczystość zakończyła szkolenie kandydatów do służby. Kandydaci na terytorialsów poznawali podstawy wyszkolenia indywidualnego żołnierza lekkiej piechoty i zasady zachowania na polu walki. Zdobyli praktyczne umiejętności z zakresu posługiwania się bronią, udzielania pierwszej pomocy, survivalu i topografii.

Po dzisiejszej przysiędze chętni mogli spróbować na placu Ratuszowym wojskowej grochówki i obejrzeć sprzęt, którym posługują się terytorialsi w służbie.

Dzięki kolejnej grupie ochotników, którzy wstąpili w szeregi 16 DBOT, Brygada będzie liczyć już ponad 1500 żołnierzy.

Przysięga wojskowa jest jednym z najważniejszych i najbardziej podniosłych wydarzeń w życiu każdego żołnierza. Jest to akt ślubowania będący jednocześnie wyrazem najwyższego zobowiązania wobec Ojczyzny i Narodu Polskie. Przysięga w centrum miasta to element wyjścia do społeczeństwa i przeżywania wspólnie z nim najważniejszych chwil z życia brygady.

Wojska Obrony Terytorialnej z założenia działają w swoich Stałych Rejonach Odpowiedzialności, czyli w uproszczeniu mówiąc województwach. Z tego powodu bardzo ważne są szkolenia żołnierzy poza terenami wojskowymi, m.in. w miastach i mniejszych okolicznych miejscowościach tam, gdzie mieszkają żołnierze. Terytorialsi mają być blisko ludzi, szkolić się i doskonalić dla bezpieczeństwa lokalnej społeczności.

Z ramienia Prawosławnego Ordynariatu Wojska Polskiego błogosławieństwa żołnierzom udzielił prawosławny kapelan 16 DBOT ks. ppor. Igor Habura.

Cofnij