Niedziela XVIII po Pięćdziesiątnicy

lektor Jakub Greś, 17.10.2022

W XVIII Niedzielę po Pięćdziesiątnicy nabożeństwom we wrocławskiej katedrze przewodniczył Ordynariusz diecezji Jego Ekscelencja abp Jerzy. W trakcie Boskiej Liturgii odczytano fragment Ewangelii wg Świętego Apostoła i Ewangelisty Łukasza (6, 31-36):

“Jak chcecie, żeby ludzie wam czynili, podobnie wy im czyńcie! Jeśli bowiem miłujecie tych tylko, którzy was miłują, jakaż za to dla was wdzięczność? Przecież i grzesznicy miłość okazują tym, którzy ich miłują. I jeśli dobrze czynicie tym tylko, którzy wam dobrze czynią, jaka za to dla was wdzięczność? I grzesznicy to samo czynią. Jeśli pożyczek udzielacie tym, od których spodziewacie się zwrotu, jakaż za to dla was wdzięczność? I grzesznicy grzesznikom pożyczają, żeby tyleż samo otrzymać. Wy natomiast miłujcie waszych nieprzyjaciół, czyńcie dobrze i pożyczajcie, niczego się za to nie spodziewając. A wasza nagroda będzie wielka, i będziecie synami Najwyższego; ponieważ On jest dobry dla niewdzięcznych i złych. Bądźcie miłosierni, jak Ojciec wasz jest miłosierny”

Po wysłuchaniu niedzielnego czytania ze słowem do zebranych wiernych zwrócił się Arcybiskup Jerzy. Ekscelencja rozpoczął swoją homilie od słów św. Grzegorza Palamasa który mówi że w dzisiejszej Ewangelii kryje się każde przykazanie, każda nauka i cały sens życia człowieka. W czytaniu ewangelicznym można zauważyć widzialny podział na tych którzy powinni i na tych którzy są grzesznikami. Zastanawiając się, kim są przytoczeni przez Ewangelistę Łukasza grzesznicy, Ojcowie cerkwi dochodzą do wniosku że grzesznikami są Ci ludzie którzy poznawszy Chrystusa nie wypełniają w swoim życiu Ewangelii. Dzisiejsza Ewangelia w której kryje się każde przykazanie jest Ewangelią warunkową, jest warunkiem uczestnictwa w życiu cerkwi i warunkiem nazywania się chrześcijaninem. Ojcowie cerkwi mówią o jednej metodzie, dzięki której człowiek może wykonać przykazanie dane w dzisiejszej Ewangelii, mianowicie należy postawić kogoś na swoim miejscu a siebie postawić na miejscu drugiego człowieka.