Abp Jerzy przewodniczył uroczystościom 25-lecia prawosławnej parafii wojskowej w Przemyślu

za: www.powp.wp.mil.pl, 14.11.2022

13 listopada br., przy ul. Mariackiej w Przemyślu w wojskowej cerkwi Arcybiskup Wrocławski i Szczeciński Jerzy - Prawosławny Ordynariusz Wojskowy przewodniczył Boskiej Liturgii. Podczas nabożeństwa zanoszone były modlitwy w intencji pokój w naszej Ojczyźnie i na całym świecie oraz dziękczynne w intencji jubileuszu istnienia Prawosławnej Parafii Wojskowej.

Na nabożeństwo 25-lecia parafii pw. Narodzenia Przenajświętszej Bogurodzicy w Przemyślu przybyło dwóch arcybiskupów, Ich Ekscelencje: arcybiskup Jerzy (Pańkowski) Prawosławny Ordynariusz Wojskowy oraz arcybiskup Paisjusz (Martyniuk) Ordynariusz Diecezji Przemysko-Gorlickiej wraz z licznie przybyłym duchowieństwem z diecezji wojskowej i cywilnej. Uczestnikami uroczystości byli generałowie i oficerowie Wojska Polskiego, przedstawiciele Służb Mundurowych, władz państwowych i samorządowych, instytucji cywilnych oraz licznie zgromadzeni przyjaciele i parafianie przemyskiej, wojskowej świątyni.

Prawosławna Parafia Wojskowa pw. Narodzenia Przenajświętszej Bogurodzicy w Przemyślu została erygowana z dniem 1 kwietnia 1997 roku, na mocy dekretu abp. gen. bryg. Sawy (Hrycuniaka), który to przewodnicząc uroczystemu nabożeństwu, zainaugurował jej działalność 16 listopada tego samego roku. Parafia swoją posługą duszpasterską otacza środowisko wojskowe oraz służb mundurowych na terenie województwa podkarpackiego oraz małopolskiego. Proboszczem parafii jest ks. prot. płk Jerzy Mokrauz.