Zakończenie kolejnego etapu prac w cerkwi św. Jerzego w Ząbkowicach Śląskich

ks. Spirydon Kuziak, 10.02.2023

Z błogosławieństwa Arcybiskupa Jerzego Ordynariusza Diecezji Wrocławsko - Szczecińskiej w ostatnim kwartale 2022 roku w cerkwi św.Jerzego w Ząbkowicach Śląskich trwały prace remontowo - konserwatorskie. Z ramienia diecezji prace nadzorował Diecezjalny Konserwator Zabytków - ks.prot. Jarosław Biryłko.

Zakres prac obejmował wykonanie nowych warstw posadzkowych nawy świątyni, malowanie ścian oraz wykonanie nowej izolacji poziomej i pionowej. Prace remontowe były możliwe dzięki finansowemu wsparciu:

-Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, -Gminy Ząbkowice Śląskie.

W bieżącym 2023 roku planowana jest kontynuacja prac remontowo - konserwatorskich: wykonanie nowej nawy w prezbiterium oraz wykonanie nowej elewacji zewnętrznej.

Cerkiew św. Jerzego powstała w XIV w. W XIX w. dokonano jej przebudowy. W roku 1966 świątynię przekazano, a następnie przystosowano do potrzeb liturgii prawosławnej. W trakcie prac odkryto XIV wieczny fresk św. Jerzego i sceny pasyjne. Pierwszy remont świątyni przeprowadzono w końcu lat 60 - tych XX w., kolejny w latach 1992 - 1995 i następnie w roku 2017 rozpoczął się generalny remont.

Parafia w Ząbkowicach liczy zaledwie kilka rodzin. Wszelkie działania i prace związane z utrzymaniem, remontem cerkwi są nie lada wyzwaniem. Dlatego też zwracamy się z uprzejmą prośbą o pomoc i wsparcie remontu.

Wszelkie wpłaty, ofiary można kierować na konto:

Parafia Prawosławna pw.św.Jerzego w Ząbkowicach Śląskich

Ul. Kłodzka 6 57-200 Ząbkowice Śląskie. Nr konta 53 1940 1076 3076 5580 0000 0000

Wyrażamy ogromna wdzięczność Parafiom oraz Osobom Prywatnym, które wsparły nas finansowo do tej pory. Wszystkich ofiarodawców, chcących wesprzeć finansowo naszą parafię zapewniamy o naszej nieustannej modlitwie.