Promocja oficerska w Akademii Wojsk Lądowych we Wrocławiu

za: www.powp.wp.mil.pl, 27.06.2023

24 czerwca na placu apelowym Akademii Wojsk Lądowych odbyła się uroczysta promocja oficerska 433 absolwentów Uczelni. Na pierwszy stopień oficerski promowani zostali absolwenci dwustopniowych wojskowych studiów wyższych i słuchacze 6-miesięcznego kursu oficerskiego.

– Przed wami zadanie dowodzenia w Wojsku Polskim, a więc zadanie bardzo ważne jeżeli chodzi o bezpieczeństwo naszej Ojczyzny. Jestem pewien, że świetnie wykonacie takie zadanie. Jestem pewien, że jesteście doskonale przygotowani, żeby dowodzić w Wojsku Polskim.– powiedział Minister Obrony Narodowej Pan Mariusz Błaszczak zwracając się do absolwentów.

Do nowo promowanych zwrócił się Rektor-Komendant: - Dzisiejszy dzień to zwieńczenie Waszej pracy. „Przez ciernie do gwiazd” - po to, by osiągnąć wymarzony, upragniony cel – gwiazdy oficerskie. Dzisiaj wspólnie z Wami świętujemy Wasz sukces! Za kilka chwil złożycie ślubowanie oficerskie słowami „Dobro Rzeczypospolitej Polskiej jest moim prawem najwyższym. Nigdy Cię nie zawiodę, Ojczyzno!”. Pamiętajcie, że fundamentem bezpieczeństwa jest siła własna naszej armii, wartości, o których mówi ślubowanie oficerskie oraz Wasze umiejętności. Przed Wami wyzwania związane ze służbą w coraz nowocześniejszej armii. Od dziś, to od Was także zależeć będzie poczucie bezpieczeństwa Nas – Polaków.

Aktu promowania na pierwszy stopień oficerski dokonali: Szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego generał Rajmund Andrzejczak, Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych generał broni Wiesław Kukuła, Dowódca Operacyjny Rodzajów Sił Zbrojnych generał broni Tomasz Piotrowski oraz I Zastępca Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych generał dywizji Marek Sokołowski.

Podczas uroczystości absolwenci złożyli uroczyste ślubowanie oraz odśpiewali Pieśń Reprezentacyjną Wojska Polskiego.

• Pamiętajcie, że ważnym atrybutem oficera jest dbałość o honor i etos wojskowy. Państwa zaangażowanie i postawa przekładać się będzie na postępowanie podwładnych oraz ich poczucie obowiązku. To duża odpowiedzialność, ale tez satysfakcja. – zwrócił się do nowo promowanych oficerów Doradca Szefa Biura Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Pan generał dywizji rez. Andrzej Reudowicz odczytując list od Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Zwierzchnika Sił Zbrojnych, Pana Andrzeja Dudy.

List Marszałek Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej Pani Elżbiety Witek odczytała Prorektor ds. Dydaktycznych płk dr hab. inż. Barbara Kaczmarczyk, prof. AWL: „Przyjmijcie moje najserdeczniejsze gratulacje oraz wyrazy podziwu dla Waszej determinacji i zaangażowania. Wiem, że ciężko i solidnie pracowaliście na oficerskie szlif, zdobywając specjalistyczne wykształcenie i żołnierskie umiejętności. Nagrodą za tę wytrwałą postawę jest dołączenie do elitarnego grona oficerów Wojska Polskiego.”

Głos zabrał prymus Akademii Wojsk Lądowych ppor. Piotr Olinkiewicz: - Stoję przed Państwem jako przedstawiciel młodego pokolenia, dumny syn naszej Ojczyzny, który tak jak Państwa córki i synowie wstępuje w chlubne szeregi oficerów Wojska Polskiego. Źródłem tej dumy jest świadomość naszego największego obowiązku, ale i przywileju jakim jest stanie na straży bezpieczeństwa Rzeczypospolitej.

Duszpasterskiego błogosławieństwa udzielili: Wikariusz Generalny Biskupa Polowego Wojska Polskiego ks. kan. płk Kryspin Rak, Ewangelicki Biskup Wojskowy ks. bp Marcin Makula, Przedstawiciel Prawosławnego Ordynariatu Wojska Polskiego ks. ppor. Igor Habura – prawosławny kapelan akademii.

Zgodnie z tradycją, prymus AWL (absolwent studiów 5-letnich) – ppor. Piotr Olinkiewicz, otrzymał nagrodę od Prezydenta RP – Szablę Honorową Wojska Polskiego. Minister Obrony Narodowej wyróżnił kordzikiem honorowym Sił Zbrojnych RP ppor. Arkadiusza Olejniczaka. Ppor. Joanna Pasternak, która ukończył studia z trzecią lokatą, otrzymała nagrodę rzeczową od Rektora-Komendanta.

Sześciu najlepszych podporuczników, za uzyskanie wysokich wyników w wykonywaniu zadań służbowych, przejawianie inicjatywy w służbie i wzorową postawę, Rektor-Komendant AWL wyróżnił pierścieniami pamiątkowymi Uczelni.

Promocję zakończyła defilada pododdziałów absolwentów, na czele których maszerowały Orkiestra Reprezentacyjna Wojsk Lądowych i kompania honorowa Akademii Wojsk Lądowych.

Młodzi podporucznicy zasilą szeregi jednostek i instytucji wojskowych na terenie całego kraju.

W czwartek 22 czerwca w Akademii Wojsk Lądowych odbyła się uroczysta msza św. w intencji absolwentów, na której z ramienia POWP obecny był ks. Grzegorz Cebulski.