Abp Jerzy wziął udział w obchodach święta Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych

za: www.powp.wp.mil.pl, 01.07.2023

1 lipca Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych im. gen. Bronisława Kwiatkowskiego uroczyście obchodzi swoje święto.

Tegoroczne obchody Święta Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych skoncentrowały się w dniu 30 czerwca, w Centrum Konferencyjnym MON, gdzie przeprowadzono uroczysty apel.

Obchody Święta zainicjowało uroczyste nabożeństwo w intencji żołnierzy i pracowników celebrowane w kościele pw. Matki Bożej Ostrobramskiej na warszawskim Boernerowie. Słowo w imieniu Prawosławnego Ordynariusza Wojskowego skierował do zebranych Jego zastępca ks. ppłk Łukasz Godun. Po nabożeństwie złożono kwiaty i zapalono znicz pod tablicą upamiętniającą ofiary katastrofy smoleńskiej, w której zginął patron DORSZ śp. gen. Bronisław Kwiatkowski.

Dowódca Operacyjny RSZ gen. broni Tomasz Piotrowski przywitał i podziękował za przybycie na centralne uroczystości święta dowództwa członkom kadr dowódczych Wojska Polskiego na czele z Szefem Sztabu Generalnego Wojska Polskiego generałem Rajmundem Andrzejczakiem, przedstawicielom duchowieństwa, jednostek, instytucji i uczelni wojskowych, które na co dzień współpracują z dowództwem oraz licznie zgromadzonym żołnierzom i pracownikom Resortu Obrony Narodowej. W obchodach święta udział wziął Prawosławny Ordynariusz Wojskowy JE abp Jerzy (Pańkowski), któremu towarzyszył kapelan WAT i ASzWoj ks. protod. ppor. Tomasz Pieczarka.

Po słowach podsumowania i podziękowania płynących z ust Dowódcy Operacyjnego RSZ, swoimi refleksjami podzielił się generał Rajmund Andrzejczak: Jestem tak samo dumny z Waszej pracy i służby jak byłby generał Bronisław Kwiatkowski - patron Waszego Dowództwa. Mówię to jako generał, oficer oraz jako człowiek: za doskonałą służbę Ojczyźnie, dziękuję. - powiedział Szef Sztabu Generalnego WP.

Na zakończenie uroczystości odegrano „Pieśń Reprezentacyjną WP”, a ostatnim elementem świątecznego apelu był krótki koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Wojska Polskiego, którą dowodził kpt. Andrzej Zaręba.

Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych im. generała Bronisława Kwiatkowskiego, z siedzibą w Warszawie powołane zostało na mocy decyzji Ministra Obrony Narodowej z dn. 22 października 2003 roku. Powołane zostało w celu sprostania wyzwaniom stojącym przed armią oraz w związku z poszukiwaniem nowoczesnych rozwiązań w kierowaniu i dowodzeniu. Dziś jest głównym organem dowodzenia odpowiedzialnym za dowodzenie operacyjne Siłami Zbrojnymi, przekazanymi w jego podporządkowanie zgodnie z decyzją Ministra Obrony Narodowej.