Międzynarodowy Festiwal Piosenki Greckiej w Zgorzelcu

ks. Marek Bonifatiuk, 26.07.2023

W Zgorzelcu w dniach 14-16 lipca odbył się XXV Międzynarodowy Festiwal Piosenki Greckiej.

Festiwal to nie tylko impreza piosenkarska, ale też święto kultury greckiej dedykowane Grekom, których losy i powojenna historia związała się z Polską, a szczególnie z miastem Zgorzelec. Wydarzenia sportowe i kulturalne, wystawa, spotkania, grecka kuchnia i biesiada, a przede wszystkim grecka muzyka sprawiają, że Zgorzelec przez kilka letnich dni staje się małą Helladą. Do miasta nad Nysą Łużycką w tych dniach ściągają Grecy z całej Polski i innych krajów, nawet tak odległych jak Australia.

Głównym organizatorem tego międzynarodowego wydarzenia są jak co roku władze miasta Zgorzelec i Nikolaos Rusketos przewodniczący Stowarzyszenia Greków w Polsce „DELTA” z siedzibą w Zgorzelcu.

Tegoroczny festiwal jak i w latach poprzednich rozpoczął się doksologią celebrowaną przez miejscowego proboszcza ks. Marka Bonifatiuka. Uroczysta modlitwa w tym roku miała miejsce na Bulwarze Greckim przy pomniku poświęconym ponad 14 tysiącom Greków, którzy w 1949 roku przybyli do Zgorzelca.

W ciągu trzech dni festiwalowych wystąpiły zespoły i wykonawcy zarówno greckiej, jak i polskiej sceny muzycznej.

W sobotę i niedzielę na festiwalu usłyszeć było można m.in.: ZORBĘ, EMIS&EMIS czy ANONIMI. Ze swoimi recitalami na scenie pojawią się: ELEUTHERIA PAPAMICHAIL, JORGOS MOTSIOS, ANNETA ARSENI i GIORGOS PAPAISIDOROU z zespołem. Polskim akcentem wśród wykonawców był laureat The Voice of Senior – JANUSZ ŁUCZAK. Sobotnimi gwiazdami wieczoru byli NIKOS RUSKETOS z zespołem ORFEUSZ i znany szerokiej publiczności zespół PIERSI.

W niedzielę można było posłuchać uzdolnionych wokalistów biorących udział w Konkursie Grand Prix Festiwalu. Uczestnicy śpiewali zarówno greckie, jak i polskie utwory. Jury wybrało zwycięzców, którzy otrzymali nagrody pieniężne.

Akordem kończącym XXV Festiwal był występ gwiazd wieczoru ANGELOS DIONISIOU z zespołem i zespołu KOMBI – Łosowski.