Uroczystości pogrzebowe śp. Wiery Kozioł w Legnicy

ks. Lubomir Worhacz, 30.07.2023

22 lipca b.r. w wieku 92 lat odeszła do Pana śp. Wiera Kozioł wieloletnia dyrygentka chóru Parafii Prawosławnej Zmartwychwstania Pańskiego w Legnicy. Zmarłą parafianie znali pod imieniem Irena, choć ochrzczona była imieniem Wiera. Z legnicką parafią była związana od samego jej założenia, to jest od 1948 roku. Na początku, jako 17-letnia dziewczyna śpiewała w chórze parafialnym, a następnie przyuczona do dyrygentury przez ks. Jarosława Tyczyno, założyciela legnickiej parafii, prowadziła chór parafialny przez całe swoje życie.

Obdarzona przez Boga pięknym, subtelnym i czystym sopranem, wychowała pokolenia chórzystów, którzy dzisiaj czynnie chwalą Boga w legnickiej i innych cerkwiach naszej diecezji. Za zasługi dla Cerkwi odznaczona była kilkukrotnie Orderem Św. Równej Apostołom Marii Magdaleny oraz listami pochwalnymi.

Nabożeństwo pogrzebu nad śp. Wierą Kozioł odprawili ks. prot. mitrat Eugeniusz Bójko proboszcz parafii pw. św. Cyryla i Metodego we Wrocławiu, który w latach 1993-1997 piastował stanowisko proboszcza parafii legnickiej, ks. prot. Sławomir Sorokanycz, proboszcz parafii pw. św. Kosmy i Damiana w Studzionkach; ks. prot. Lubomir Worhacz obecny proboszcz parafii prawosławnej w Legnicy oraz ks. protodiakon Mirosław Demczuk z parafii prawosławnej p.w. św. ap. Piotra i Pawła w Siemiatyczach. Ze słowem do wiernych zwrócił się proboszcz parafii legnickiej ks. Lubomir Worhacz, który następnie w imieniu ks. prot. mitrata Bazylego Litwiniuka proboszcza parafii legnickiej w latach 1983-1993 r., obecnego proboszcza parafii prawosławnej p.w. św. ap. Piotra i Pawła w Siemiatyczach, przekazał zmarłej słowa podziękowania za służbę w Cerkwi, długoletnią współpracę i wsparcie oraz słowa ostatniego pożegnania.

W imieniu rodziny zmarłej podziękowania za modlitwy oraz obecność na uroczystościach pogrzebowych wyraził ks. protodiakon Mirosław Demczuk. Wiera Kozioł spoczęła na cmentarzu przy ul. Kiełczowskiej we Wrocławiu. Złożenia ciała do grobu dokonał ks. prot. Grzegorz Cebulski. Parafianie legniccy wraz z proboszczem dziękują Tobie Wiero za trud całego Twojego życia i służbę dla dobra Cerkwi.

Вѣчная Твоя память !