Przysięga wojskowa kapelanów w AWL we Wrocławiu

za: www.wojsko-polskie.pl/awl; www.gazetawroclawska.pl, 04.08.2023

4 sierpnia na placu apelowym Akademii Wojsk Lądowych we Wrocławiu odbyła się uroczysta zbiórka z okazji przysięgi wojskowej 46 słuchaczy Kursu Przeszkalania Kadr Rezerwy – oficerskiego – Korpusu Osobowego Duszpasterstwa. Uczestniczą w nim księża z całej Polski z czterech wyznań: rzymskokatolickiego, prawosławnego, ewangelickiego i greckokatolickiego. Z ramienia Polskiej Cerkwi w szkoleniu uczestniczy ks. szer. pchor. Andrzej Grycz z Diecezji Przemysko-Gorlickiej oraz ks. szer. pchor. Adam Jakuc z Diecezji Białostocko-Gdańskiej.

Do nowo zaprzysiężonych żołnierzy zwrócił się Rektor-Komendant Akademii Wojsk Lądowych gen. bryg. Piotr Płonka: „ Miesiąc temu rozpoczęliście szkolenie wojskowe w Akademii Wojsk Lądowych – dziękuję za Wasz wysiłek. Dziś dołączycie do grona żołnierzy Wojska Polskiego. Nosząc mundur będziecie reprezentować wartości i ideały, o które walczyły kolejne pokolenia Polaków. Dzisiaj potwierdzacie gotowość do zapewnienia bezpieczeństwa, niepodległości i suwerenności naszej Ojczyzny. Jeśli ktoś raz w życiu zdecyduje się zostać żołnierzem, by służyć Ojczyźnie i bliźnim, pozostaje żołnierzem na zawsze.”

Przysięga wojskowa jest zwieńczeniem okresu szkolenia podstawowego. Żołnierze, którzy wykazali się szczególnym zaangażowaniem i uzyskali wysokie wyniki w trakcie szkolenia podstawowego, złożyli przysięgę na sztandar oraz zostali wyróżnieni listami gratulacyjnymi.

Przysięgającym duszpasterskiego błogosławieństwa udzielili: Biskup Polowy Wojska Polskiego ks. bp dr Wiesław Lechowicz, Ewangelicki Biskup Polowy bp Marcin Makula oraz Przedstawiciel Prawosławnego Ordynariusza Wojskowego ks. ppor. Igor Habura.

W przeddzień przysięgi księża spotkali się z Biskupem Polowym Wojska Polskiego, Ewangelickim Biskupem Polowy oraz prawosławnym kapelanem Akademii. We wspólnej modlitwie, której przewodniczył ks. mjr Maksymilian Jezierski - kapelan Uczelni, uczestniczyli bp Marcin Makula oraz ks. ppor. Igor Habura.