Abp Jerzy wziął udział obchodach święta województwa dolnośląskiego i jubileuszu 25 lat istnienia Dolnego Śląska

za: www.gazetawroclawska.pl, 18.10.2023

Z okazji święta województwa dolnośląskiego i jubileuszu 25 lat istnienia Dolnego Śląska odbyła się uroczysta gala w Operze Wrocławskiej, w ltórej wziął udział abp Jerzy. Władyce asystował sekretarz kanecelarii protodiakon Mieczysław Oleśniewicz.

Uroczystość miała charakter symbolicznej sesji Sejmiku Województwa Dolnośląskiego W Operze Wrocławskiej zasiedli samorządowcy dolnośląscy z ostatnich 25 lat, władze regionu oraz przedstawiciele instytucji. Gala miała nieprzypadkową datę - 16 października to wspomnienie św. Jadwigi Śląskiej w Kościele katolickim - patronki Dolnego Śląska i archidiecezji wrocławskiej. Obecnie na Dolnym Śląsku mieszka 2,9 mln osób.

To nie tylko święto samorządu, ale wszystkich Dolnoślązaków. Dzięki ich olbrzymiej zaradności przez lata udało się zbudować tożsamość naszego regionu. Aby być i czuć się krakusem, trzeba mieć co najmniej 3-4 pokolenia na cmentarzu, zaś żeby poczuć się Dolnoślązakiem, trzeba po prostu zamieszkać na Dolnym Śląsku. To więcej niż region, ale część naszej wspólnej tożsamości i historii. One są warunkiem integracji społeczności, bez względu na przynależność polityczną czy światopogląd - mówił Cezary Przybylski, marszałek województwa.

Cofnij