XLI zgromadzenie Bractwa Młodzieży Prawosławnej w Polsce

Natalia Szpytko, 05.12.2023

Z błogosławieństwa Jego Eminencji Wielce Błogosławionego Sawy, Metropolity Warszawskiego i całej Polski oraz Jego Ekscelencji Arcybiskupa Jerzego, Prawosławnego Ordynariusza Diecezji Wrocławsko – Szczecińskiej, 2 grudnia w Szczecinie miało miejsce XLI Walne Zgromadzenie Bractwa Młodzieży Prawosławnej w Polsce.

Na wydarzenie licznie przybyli przedstawiciele bractw diecezjalnych, parafialnych, jak i osoby reprezentujące swoją lokalną społeczność młodych wiernych wraz ze swoimi opiekunami duchownymi.

Ze względu na znaczną odległość dzielącą miejsca zamieszkania niektórych uczestników od lokalizacji tegorocznego Walnego Zgromadzenia, większa część uczestników przybyła już do Szczecina w piątkowy wieczór.

Oficjalna część Zjazdu rozpoczęła się kolejnego dnia od porannej sobotniej Świętej Boskiej Liturgii celebrowanej w Cerkwi św, Mikołaja Cudotwórcy w Szczecinie, której przewodniczył Jego Ekscelencja Najprzewielebniejszy Jerzy w asyście licznie zgromadzonego duchowieństwa. U progu świątyni hierarchę powitali reprezentanci młodzieży, na czele z przewodniczącą BMP w Polsce, Gabrielą Nowaszewską, następnie starosta Cerkwi kontrkatedralnej, młodzież i dzieci szczecińskiej parafii oraz ks. Paweł Szwed, opiekun duchowy Zarządu Centralnego.

Uroczystą Liturgię upiększył swoim śpiewem profesjonalny chór cerkiewny szczecińskiej parafii oraz chór dziecięcy przepięknie wykonując jeden z najładniejszych utworów ze swojego repertuaru. Na zakończenie św. Liturgii głos zabrał Jego Ekscelencja arcybiskup Jerzy, odczytując list Jego Eminencji metropolity Sawy do młodzieży, w którym to hierarcha wyraził smutek towarzyszący mu z powodu niemożności uczestniczenia w tym ważnym dla zebranej młodzieży dniu. Przekazując wyrazy pozdrowienia od Metropolity, Władyka Jerzy zwrócił także uwagę na istotę bycia prawosławnym chrześcijaninem, działalności i pozostania blisko Cerkwii, a także przestrzegał zebranych jak pozostać prawdziwie wiernym Bogu w codziennych pokusach dzisiejszego świata. W dalszej części wydarzenia przybyli goście udali się do gmachu Urzędu Miasta w Szczecinie, gdzie oficjalnie odbyły się obrady Walnego Zgromadzenia.

Po słowach przywitania wszystkich zebranych od przewodniczącej BMP w Polsce oraz słowie wstępu od gospodarza wydarzenia, Jego Ekscelencji arcybiskupa Jerzego, rozpoczęła się właściwa część posiedzenia.

Jako że Walne Zgromadzenie jest najwyższą formą władzy w Bractwie Młodzieży Prawosławnej w Polsce, podjęto na nim, najistotniejsze tematy dotyczące kwestii funkcjonowania i zakresu działalności Bractwa. Podczas debaty zostały przedstawione sprawozdania z minionego roku działalności Zarządu Centralnego oraz nawiązała się dyskusja nad zmianami w nowo uchwalonym przez Święty Sobór Biskupów, Statucie BMP w Polsce. W międzyczasie zostały przeprowadzone także wybory uzupełniające do Zarządu Centralnego oraz komisji rewizyjnej, w których to wakujące stanowiska objęły Nikola Kozieja oraz Monika Andrzejuk.

Kilkugodzinne obrady zakończyła wspólna modlitwa na nabożeństwie całonocnego czuwania w szczecińskiej Cerkwi.

W tym miejscu pragniemy także z całego serca podziękować proboszczowi parafii św, Mikołaja Cudotwórcy w Szczecinie, ks. Pawłowi Stefanowskiemu, który dołożył wszelkich starań przy organizacji tego przedsięwzięcia, abyśmy jako młodzież, mieli możliwość spotkać się ze sobą nawzajem oraz w jak najlepszych warunkach omawiać dalsze plany aktywności Bractwa w życiu Cerkwi Prawosławnej. Jesteśmy również bardzo wdzięczni za wkład parafian w jakże ciepłe i gościnne przyjęcie przedstawicieli BMP z całej Polski oraz za zaangażowanie i wsparcie jakim wykazała się, w tej inicjatywie, młodzieży aktywnie działającej już od dłuższego czasu, na tamtym terenie.