Imieniny Jego Eminencji metropolity Sawy

za: www.orthodox.pl, 25.01.2024

Dwudziestego piątego stycznia Cerkiew prawosławna wspomina pamięć św. Sawy, pierwszego arcybiskupa serbskiego, który jest niebiańskim patronem Jego Eminencji metropolity Sawy.

Świętej Liturgii w katedrze św. Marii Magdaleny przewodniczył Jego Ekscelencja arcybiskup bielski Grzegorz w asyście biskupa hajnowskiego Pawła, biskupa siemiatyckiego Warsonofiusza oraz duchowieństwa. W ołtarzu modlił się Solenizant, Jego Eminencja metropolita Sawa. Po św. Liturgii pod przewodnictwem arcybiskupa białostockiego i gdańskiego Jakuba odsłużono nabożeństwo dziękczynne w intencji zdrowia i długich lat życia metropolity Sawy. Życzenia w imieniu Soboru Biskupów złożył arcybiskup Abel, który przekazując okolicznościową panagię z wizerunkiem Leśniańskiej Ikony Bogurodzicy, przywołał opiekę Matki Bożej na prawosławną społecznością w Polsce w trudnych latach XVII wieku. Życzono Jego Eminencji zdrowia, obfitych darów Bożych oraz wstawiennictwa Bogurodzicy i św. Sawy w codziennych arcypasterskich trudach.

Dziękując, za życzenia metropolita Sawa podzielił się przemyśleniami z pierwszej wizyty przed oryginałem Leśniańskiej Ikony Matki Bożej we Francji. Następnie Jego Eminencja zaznaczył, że geopolitycznie obecne czasy są wymagające. W przestrzeni eklezjologicznej czas zawsze jest ten sam, ponieważ Bóg jest niezmienny, a zadaniem Cerkwi jest ewangelizacja. Arcypasterz zachęcał zebranych do wierności Chrystusowi, oddania Mu serca i bezgranicznej ufności. Żyjąc w ten sposób, pokonamy wszelkie zakusy sił ciemności. Mimo złożoności dnia codziennego można dostrzec działanie uświęcającej Łaski Bożej w świecie. By stało się tak, konieczny jest krok ze strony człowieka, by móc usłyszeć i ujrzeć to co różnymi sposobami Bóg kieruje ku światu i każdemu z nas. Metropolita Sawa podkreślał także nieodzowność posiadania mocnej wiary opartej na Chrystusie i życiu Cerkwi.

Kończąc, Jego Eminencja dziękował hierarchom, gościom, duchowieństwu, mnichom, mniszkom, młodzieży za obecność, pamięć, wszelkie wyrazy sympatii i powinszowania, życząc obecnym Bożego błogosławieństwa.

Długich i owocnych lat życia w zdrowiu Wielce Błogosławiony Władyko Metropolito!