Święto Spotkania Pańskiego

za: www.powp.wp.mil.pl, 19.02.2024

„Teraz pozwalasz odejść słudze Twemu, Władco, według słowa Twego, w pokoju, Bowiem oczy moje widziały zbawienie Twoje, któreś przygotował wobec wszystkich ludzi, Światłość na oświecenie narodów i chwałę ludu Twego, Izraela” – modlitwa św. Symeona Starca.

15 lutego, wg. kalendarza juliańskiego, obchodzone jest święto Spotkania Pańskiego. W wigilię oraz w dniu święta nabożeństwom w Prawosławnej Katedrze Wojskowej przewodniczył JE abp Jerzy Prawosławny Ordynariusz Wojskowy w asyście katedralnego duchowieństwa.

W trakcie nabożeństwa zabrzmiały przeznaczone na ten dzień czytania z Listu do Hebrajczyków (Hbr 7, 7-17) oraz z Ewangelii według św. Łukasza (Łk 2, 22-40)

Po zakończeniu Boskiej Liturgii JE abp Jerzy dokonał poświecenia świec przyniesionych zgodnie ze zwyczajem przez wiernych.

W modlitwach na poświęcenie świec usłyszeć można było prośby skierowane do Boga, aby świece, które z Jego nakazu przez wiernych zostały przygotowane na oświetlenie i upiększenie świętego Jego ołtarza, i na chwałę Jego Majestatu, przyjął łaskawie z miłości do człowieka, zsyłając na nie rosę łaski Najświętszego Ducha, oraz by zechciał je pobłogosławić i uświęcić, (…) byśmy mogli zrozumieć Jego przykazania i przyodziać się w oręż światłości by być wolnymi od wszelkich zakusów diabelskich i z Jego pomocą osiągnąć niezachodzącą Światłość.

Cofnij