Pierwsza niedziela Wielkiego Postu – Niedzielę Tryumfu Ortodoksji

ks. Igor Habura, 25.03.2024

24 marca w pierwszą niedzielę Wielkiego Postu – Niedzielę Tryumfu Ortodoksji, Boskiej Liturgii we wrocławskiej katedrze przewodniczył Jego Ekscelencja abp Jerzy.

W trakcie “Małego Wejścia” miało miejsce wyjątkowe wydarzenia - nagrodzenie ks. Wiktora Jacewicza mitrą. Na środku świątyni Władyka zwrócił się do o. Wiktora słowami “Ojcze, wypełniając postanowienie Świętego Soboru Biskupów PAKP nagradzam Cię dzisiaj mitrą. Dziękuję za Twoje poświęcenie Cerkwi, zawsze pokorne, ciche i zawsze niejako na drugim planie, ale zawsze szczere i pełne oddania. Od 47 lat stoisz przed Ołtarzem Najwyższego. Niech ta nagroda - w pełni zasłużona, będzie wyrazem wdzięczności naszej Cerkwi”. Po tych słowach Władyka nałożył mitrę o. Wiktorowi po czym rozległo się gromkie AXIOS - godzien, zaśpiewane przez duchowieństwo oraz wszystkich zgromadzonych wiernych.

W trakcie nabożeństwa zabrzmiał fragment z Ewangelii wg Świętego Apostoła i Ewangelisty Jana, J 5 (1, 43-51):

“W owym czasie, Jezus chciał wyruszyć do Galilei. I znajduje Fi­lipa. I mówi mu [Jezus]: – Pójdź za mną! Filip zaś był z Betsaidy, z miasta Andrzeja i Piotra. Filip znajduje Natanaela i mówi do niego: – Znaleźliśmy Tego, o którym pisał w Prawie Mojżesz i Prorocy: Jezusa, syna Józefa, z Nazaretu. A Natanael powiedział mu: – Czyż z Na­zaretu może być coś dobrego? Mówi mu Filip: – Przyjdź i zobacz. Ujrzał Jezus przychodzącego do Niego Nata­naela i mówi o nim: – Oto prawdziwy Izraelita, w którym nie ma obłudy. Mówi mu Natanael: – Skąd mnie znasz? Odpowiedział i rzekł do niego Jezus: – Zanim cię Filip przywołał, widziałem cię pod figowcem. Odpowiedział Mu Natanael: – Nauczycielu, Ty jesteś Synem Bożym, Ty jesteś królem Izraela! Odpowiedział Jezus i rzekł do niego: – Wierzysz dlatego, że ci powiedziałem: Widziałem cię pod figowcem. Więcej niż to zobaczysz! I rzecze mu: – Amen, amen, powiadam wam: Odtąd zobaczycie niebiosa otwarte i aniołów Bożych wstępujących i zstępu­jących na Syna Człowieczego.”

Po wysłuchaniu Ewangelii ze słowem zebranych wiernych zwrócił się ks. Igor Habura.

Podczas Boskiej Liturgii, wierni którzy szczelnie wypełnili świątynię, tłumnie przystąpili do misterium spowiedzi oraz eucharystii, która udzielana była z czterech kielichów.

Po zakończeniu Liturgii rozpoczął się uroczysty moleben sprawowany właśnie w dzień Tryumfu Ortodoksji. W modlitwach tego wyjątkowego nabożeństwa wielokrotnie wybrzmiewały prośby o to, aby Wszechmocny Bóg spojrzał z wysokości swojego tronu i usłyszał „modlitwy swojej Cerkwi”. Modlitwy, w których prosi się o zjednoczenie wszystkich, o złagodzenie i usunięcie podziałów, o nawrócenie trwających w błędzie i wreszcie o darowanie wszystkim mądrości prowadzącej do prawdziwego poznania Boga.

Wieczorem, w pierwszą niedzielę Wielkiego Postu we wrocławskiej katedrze Narodzenia Przenajświętszej Bogurodzicy, Jego Ekscelencja abp Jerzy przewodniczył wielkopostnej wieczerni z czytaniem Ewangelii o Męce Pańskiej, zwanej również Pasją.

Podczas nabożeństwa, na środku świątyni przed Ukrzyżowaniem (Raspiatiem), Władyka odczytał fragment z Ewangelii wg św. Mateusza (rozdziały 26 i 27) opisujący ostatnie wydarzenia z ziemskiego życia Chrystusa.

Po wysłuchaniu czytania ze słowem do zebranych zwrócił się ks. Adam Góralczuk. W swojej homilii zwrócił uwagę, że pomimo iż nabożeństwo pasyjne wywołuje w nas uczucie smutku, nostalgii a nawet rozpaczy, to w rzeczywistości na Krzyżu dokonuje się zwycięstwo. Mesjasz świadomii bierze swój Krzyż, by z pełną premedytacją, oddać Samego Siebie w ofierze. Nikt Go do tego nie zmusza, tak naprawdę nikt Go nie pojmał, a On Sam oddał się w ręce swych katów. Nabożeństwo wieczerni z czytaniem Ewangelii o męce Chrystusa jest dla nas drogowskazem. Wskazuje na kierunek i cel postnego wysiłku. Patrząc na Ukrzyżowanego starajmy się usłyszeć Jego głos - Synu, córko… Kocham Cię! Zrobiłem to dla Ciebie.

Po zakończeniu nabożeństwa wszyscy zebrani w milczeniu podchodzili do ikony Ukrzyżowanego Chrystusa oddając Mu pokłon i należną cześć.

Całość niedzielnych służb, pięknym i modlitewnym śpiewem uwieńczył chór katedry pod dyr. lektora Dawida Dubeca.