Wizyta abp. Jerzego w parafii śww. Cyryla i Metodego we Wrocławiu

ks. Grzegorz Cebulski, 13.02.2018

11 lutego, w Niedzielę o Sądzie Ostatecznym, władyka Jerzy, arcybiskup wrocławski i szczeciński, służył Boską Liturgię w cerkwi śww. Cyryla i Metodego we Wrocławiu.

Podczas kazania, arcypasterz zwrócił się do wiernych z przesłaniem wnikliwego badania swojego życia; „… bowiem jak mówią Ojcowie Cerkwi -w przyszłym życiu chrześcijanin nie będzie próbowany-pytany w przedmiocie tego, czy wyrzekł się całego świata dla miłości Chrystusowej, albo czy rozdał swoje mienie biednym, czy powstrzymywał się i przestrzegał postu i dnia świąt, albo czy się modlił lub zamartwiał i opłakiwał swoje grzechy, ale dokładnie zostanie „wypróbowany”, czy posiadał z Chrystusem podobieństwo takie, jak syn ze swoim ojcem, w oparciu o prawdy ewangeliczne i akty miłosierdzia, w połączeniu z zmaganiami ascetycznymi. Spotkanie z Bogiem i relacje z nim, zawsze objawiają się poprzez relacje z drugim człowiekiem. Niepowtarzalną i dobroczynną okazją do czynienia przez samego człowieka sądu nad sobą i spotkania z Bogiem, jest misterium św. Pokajania – spowiedzi z której należy korzystać jak najczęściej…”, reasumował władyka Jerzy.

Na zakończenie Boskiej Liturgii, arcybiskup wraz duchowieństwem i wiernymi modlitewnie uczcił błogosławionej pamięci metropolitę Bazylego, którego 20. rocznica śmierci, przypadła właśnie na dzień 11 lutego.

Władyka Jerzy obecny był także w dolnej kaplicy Wileńskich św. Męczenników, gdzie po zakończeniu głównej Liturgii sprawowana była druga Służba Boża w języku ukraińskim.

Zdjęcia: Aleksander Bakhmanov, Paweł Cebulski

Cofnij