Paschalny piknik we Wrocławiu

Sergiusz Jaroszuk, fot. Jan Demczuk, 15.06.2024

Z błogosławieństwa Jego Ekscelencji Najprzewielebniejszego Jerzego, Arcybiskupa Wrocławskiego i Szczecińskiego w niedzielę 9 czerwca, przy Cerkwi Katedralnej Narodzenia Przenajświętszej Bogurodzicy we Wrocławiu, odbyło się wydarzenie pod nazwą „Piknik Paschalny’’.

Jest to inicjatywa, która ma na celu przede wszystkim skoncentrować młodych wiernych z naszego obszaru we wspólnym działaniu na rzecz stworzenia przyjaznej atmosfery dla wiernych naszej prawosławnej społeczności, sympatyków bractwa oraz najmłodszych naszej Cerkwi, w charakterze wspólnej integracji, zabawy i odpoczynku.

Tegoroczne wydarzenie zostało zorganizowane dzięki współpracy wolontariuszy z Bractwa Młodzieży Prawosławnej Diecezji Wrocławsko – Szczecińskiej. Nieoceniona jest także pomoc i ogromne wsparcie okazane przez duchowieństwo, wiernych, jak i młodzież z wrocławskiej parafii i jej okolic, oraz przybyłych na zaproszenie Zarządu bractwa naszej diecezji, delegatów bractw z innych regionów Polski . Piknik został częściowo sfinansowany także przy wsparciu Cerkwi Katedralnej Narodzenia Przenajświętszej Bogurodzicy we Wrocławiu oraz Stowarzyszenia Prawosławnego im. Świętych Apostołów Piotra i Pawła z siedzibą we Wrocławiu.

Całość spotkania rozpoczęła się od Świętej Boskiej Liturgii celebrowanej pod przewodnictwem Jego Ekscelencji Najprzewielebniejszego Jerzego, Arcybiskupa Wrocławskiego i Szczecińskiego. Na wiernych po wyjściu z Cerkwi czekał ciepły posiłek oraz różnego rodzaju słodkości, a dla najmłodszych uczestników zostały przygotowane przysmaki, takie jak wata cukrowa czy popcorn. Cały program wydarzenia został oparty na zabawach i atrakcjach przygotowanych dla dzieci przez obecnych tam animatorów. Najmłodsi mogli skorzystać z bloku animacji oraz warsztatów artystycznych, ciesząc się wzajemnie i poszerzając nowe pokłady umiejętności.

Życzliwym akcentem tego wydarzenia była obecność naszego Władyki, który towarzyszył nam przez cały czas trwania pikniku, rozmawiając i odpowiadając na pytania zaciekawionych wiernych.

Szczególne podziękowania za fakt udanej atmosfery imprezy oraz pomocy w przeprowadzeniu tego dnia także Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia Bractwa Młodzieży Prawosławnej diecezji Wrocławsko-Szczecińskiej, należą się przybyłym delegatom Bractw diecezji Warszawsko-Bielskiej oraz Białostocko-Gdańskiej wraz z ks. Piotrem Makalem – wikariuszem Katedry św. Mikołaja Cudotwórcy w Białymstoku. Wspomniani przedstawiciele przybyli na zaproszenie Zarządu bractwa naszej Diecezji, do stolicy Dolnego Śląska już w piątek 7 czerwca.

Wszyscy uczestnicy pożegnali się tego dnia z ogromnym zadowoleniem i uśmiechem na twarzy, wyrażając przy tym chęć i zainteresowanie kolejnymi tego typu wydarzeniami.