Prawosławni Etiopczycy modlili się we wrocławskiej katedrze

ks. Igor Habura, 19.06.2024

W niedzielne popołudnie z błogosławieństwa Jego Ekscelencji abpa Jerzego, wrocławska katedra gościła wyjątkowych gości. Kilkudziesięciu mieszkających w Polsce Etiopczyków przyjechało do Wrocławia na uroczyste nabożeństwo w dniu liturgicznej pamięci Archanioła Michała. Podczas nabożeństwa rozbrzmiały hymny i modlitwy w języku etiopskim. Wierni przyjechali z różnych zakątków naszego kraju na zaproszenie wrocławskiej wspólnoty Prawosławnego Kościoła Etiopii.

Od kilku miesięcy grupa ok 30 młodych kobiet i mężczyzn - studentów wrocławskich uczelni, korzysta z gościnności katedry, gdzie w sali katechetycznej odbywają się comiesięczne spotkania modlitewne, oraz regularnie uczestniczy w nabożeństwach w naszym soborze. Główną siedzibą prawosławnych Etiopczyków jest warszawska parafia Hagia Sofia, gdzie z błogosławieństwa Metropolity Sawy, odbywają się regularne nabożeństwa w tymczasowej Cerkwi.

Po zakończeniu nabożeństwa na ręce nieformalnych “opiekunów duchowych” ks. Adama Góralczuka i ks. Igora Habury, złożyli podziękowania Jego Ekscelencji abp. Jerzemu za dotychczasową współpracę, przychylność i duszpasterską opiekę. Do wrocławskiej katedry przekazano etiopską ikonę Przenajświętszej Bogurodzicy.

Etiopski Kościół Prawosławny jest największym z orientalnych kościołów wschodnich. Szacuje się, że ma on obecnie 36 milionów wyznawców na całym świecie.