Autokarowa pielgrzymka z parafii w Zimnej Wodzie na świętą Górę Jawor

ks. Adam Horbal, 19.07.2024

Z błogosławieństwa abp Jerzego, ordynariusza diecezji wrocławsko-szczecińskiej jak i abp Paisjusza, ordynariusza diecezji przemysko-gorlickiej w dniach 11 i 12 lipca wierni parafii Zaśnięcia Przenajświętszej Bogarodzicy w Zimnej Wodzie pielgrzymowali na świętą Górę Jawor na doroczne święto jaworskiego prestołu apostołów Piotra i Pawła.

Święta Góra Jawor jest szczególnym miejscem dla Rusinów Karpackich. Odczytujemy objawienie się Przenajświętszej Bogarodzicy w 1925 jako manifestację Bożego Promysłu. Maryja, w miejscach w których wchodzi w interrakcję z naszym światem, zmienia to miejsce nieodwracalnie przez działanie Łaski Świętego Ducha. Już bowiem w 1926r. w Tylawie powstanie pierwsza parafia prawosławna, a za nią gremialny powrót Rusinów do wiary swoich ojców, do świętego prawosławia.

Tradycyjnie, w dzień święta, w cerkwi św. Arcystratega Michała w Wysowej o godz. 09:00 kapłani wraz z wiernymi witali naszych arcypasterzy władykę Paisjusza i władykę Abla, by wspólnie, krestnym chodem udać się na świętą Górę Jawor (723m n.p.m.) by tam sprawować Boską liturgię.

Po ewangelicznej perykopie do wiernych zwrócił się władyka Abel, podkreślając znaczenie dla naszej Cerkwi wydarzenia, w którym uczestniczymy.

Po odpuście świętej liturgii hierarchowie przeszli z tymczasowej czasowni gdzie sprawowano bezkrwawą ofiarę nad fundamenty powstającej cerkwi śww. Apostołów Piotra i Pawła oraz Jaworskiej Ikony Przenajświętszej Bogarodzicy, gdzie władyka Paisjusz dokonał historycznego poświęcenia kamienia węgielnego zawierającego relikwie św. męczennika Maksyma Gorlickiego i świętych niemowląt betlejemskich oraz poświęcił przyniesione przez pielgrzymów Krzyże Święte.

Po zakończeniu uroczystości władyka Paisjusz przybliżył wiernym trudności z jakimi zmagał się przy uzyskaniu pozwolenia na budowę cerkwi. Przeciwności trwały 9 lat, podczas gdy nieopodal przebiegający nowy szlak rowerowy konfederatów barskich (prześladowców i morderców prawosławnych rusinów) powstał bez żadnych problemów. Władyka Paisjusz podkreślił, iż w tych wszystkich przeciwnościach dostrzegał Wolę Bożą, bowiem na 100-lecie autokefalii (2024r.), na 100-lecie objawień Bogarodzicy (2025r.) i na 100-lecie powrotu Rusinów do świętego prawosławia (2026r.) na Świętej Górze Jawor będzie wzniesiona prawosławna cerkiew, jako dowód wyjścia Rusinów z mroków Unii Brzeskiej do światła świętego prawosławia.

Proboszcz parafii w Zimnej Wodzie niniejszym dziękuje bratu Pawłowi Dziambie za zorganizowanie pielgrzymki.

Cofnij