Wizyta Prawosławnego Ordynariusza Wojskowego w POSG oraz WZZ Podlasie

za: www.powp.wp.mil.pl, 20.07.2024

Z wizytą w Podlaskim Oddziale Straży Granicznej oraz w Wojskowym Zgrupowaniu Zadaniowym Podlasie przebywał 16 lipca br. Prawosławny Ordynariusz Wojskowy JE abp prof. dr hab. Jerzy (Pańkowski). Hierarsze towarzyszyli dziekani Wojsk Lądowych i Straży Granicznej oraz miejscowi kapelani.

Arcypasterza powitał komendant oddziału gen. bryg. SG Sławomir Klekotka. Spotkanie stało się okazją do przekazania słów wdzięczności Ordynariusza wszystkim podlaskim pogranicznikom za ich ofiarną i trudną służbę w ochronie granicy państwowej. Ordynariusz, przekazując na ręce Komendanta ikonę Matki Bożej Częstochowskiej, zapewnił o swojej modlitwie i opiece duszpasterskiej niesionej przez Prawosławny Dekanat Straży Granicznej.

Na terenie komendy Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej abp Jerzy odwiedził centrum nadzoru bariery elektronicznej oraz Strzeżony Ośrodek dla Cudzoziemców, w którym mieści się działająca dla duchowych potrzeb funkcjonariuszy i przebywających tu cudzoziemców kaplica prawosławna pw. św. ap. Andrzeja.

Kolejnym punktem pobytu w Białymstoku, była wizyta w Wojskowym Zgrupowaniu Zadaniowym Podlasie oraz spotkanie z dowódcą gen. bryg. Sławomirem Lidwą.

Druga część wizyty Prawosławnego Ordynariusza Wojskowego na Podlasiu poprzedzona została modlitwą Prawosławnego Ordynariusza Wojskowego w Supraślu przy krypcie swojego poprzednika - śp. abp. gen. dyw. Mirona (Chodakowskiego), a także w Hajnówce przy grobie śp. ks. płk. SG Adama Weremijewicza - zmarłego w 2023. r. dziekana SG.

Spotkanie Arcybiskupa z funkcjonariuszami Straży Granicznej na Placówkach SG w Narewce oraz Białowieży było okazją do bezpośredniego przekazania słów podziękowania i duchowego wsparcia, które w związku z napiętą sytuacją na pograniczu potrzebne jest szczególnie teraz. Ordynariusz, nawiązując do prawd ewangelicznych oraz moralnych aspektów ludzkich, udzielił cennych wskazówek przydatnych w podejmowaniu często niełatwych, nawet tych najmniejszych decyzji.

Abp Jerzy zapewniając o swojej codziennej modlitwie i duchowym wsparciu przekazał na ręce komendantów Placówek SG dary z Prawosławnego Metropolitalnego Ośrodka Miłosierdzia ELEOS, który od momentu kryzysu migracyjnego za pośrednictwem kapelana współpracuje z Podlaskim Oddziałem Straży Granicznej.

Wyrazem wdzięczności funkcjonariuszy za arcypasterską opiekę były słowa komendantów Placówek SG oraz przyznanie Arcybiskupowi Jerzemu medalu “Za zasługi dla Zarządu Oddziałowego Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Funkcjonariuszy Straży Granicznej przy Podlaskim Oddziale Straży Granicznej w Białymstoku”, którego wręczenia dokonał przewodniczący - st. chor. szt. SG Piotr Baranicz.

Kolejnym punktem wizyty było spotkanie z żołnierzami oraz dowódcą 14. batalionu obrony pogranicza w Hajnówce. Ordynariusza przywitał dowódca ppłk Krzysztof Sikut wraz z kapelanem ks. por. Pawłem Filinowiczem. Podczas spotkania Władyka zapewnił żołnierzy o swojej codziennej modlitwie w ich intencji oraz wskazał, że najważniejszym drogowskazem postępowania w trudnych sytuacjach jest miłość.

Po spotkaniu abp Jerzy pod ochroną żołnierzy oraz w asyście funkcjonariuszy Straży Granicznej oraz kapelanów udał się na pas graniczny, aby zapoznać się w sytuacji granicznej oraz funkcjonowaniu bariery i perymetrii.

Na koniec miały miejsce wzajemne podziękowania, po czym Władyka ponownie zapewniając o pamięci modlitewnej udzielił wszystkim Arcypasterskiego błogosławieństwa.