Lipcowe uroczystości we Wrocławiu

ks. Grzegorz Cebulski, 25.07.2024

W dniu 9 i 11 lipca odbyły się we Wrocławiu uroczystości oddania hołdu poległym na służbie policjantom na przestrzeni 1939-2024 jak i ofiarom ukraińskiego nacjonalizmu w latach 1943-1947.

Uroczyste policyjne zbiórki odbyły się na terenie Sanktuarium Golgoty Wschodu następnie na Cmentarzu Osobowickim i pod Tablicą Pamięci w siedzibie komendy wojewódzkiej. Swoją obecnością przewodniczył im I Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji we Wrocławiu insp. Norbert Kurenda. Obecne były delegacje reprezentujące kadrę kierowniczą dolnośląskiej komendy wojewódzkiej, przedstawiciele Związku Zawodowego Policjantów i Pracowników Policji, Stowarzyszenia Komendantów Policji Polskiej, Stowarzyszenia „Rodzina Policyjna 1939” oraz Międzynarodowego Stowarzyszenia Policji IPA. Podczas uroczystości miało miejsce odsłonięcie tabliczek upamiętniających policjantów, którzy zginęli na służbie w grudniu 2023 roku: podkom. Daniela Łuczyńskiego i podkom. Ireneusza Michalaka, co uczyniły wdowy zabitych policjantów.

Upamiętnienie 81 rocznicy mordów ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II RP, miało miejsce w dniu 11 lipca, pod pomnikiem mauzoleum Pomordowanych na Kresach przy Bulwarze Xawerego Dunikowskiego we Wrocławiu. Obecni byli Wojewoda Dolnośląski Maciej Awiżeń, Konsul Generalny Ukrainy we Wrocławiu Yurii Tokar, Konsul Generalny Niemiec we Wrocławiu Martin Kremer, Dowódca Garnizonu Wrocław płk Marek Brzezicha, Dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu Kamil Dworaczek, Pan Michał Siekierka, wiceprezes Stowarzyszenia Upamiętnienia Ofiar Zbrodni Ukraińskich Nacjonalistów, służby mundurowe i liczne Stowarzyszenia kombatanckie wraz z pocztami sztandarowymi, orkiestra Wojsk Lądowych i Kompania honorowa. Modlitwę w imieniu Prawosławnego Ordynariatu Wojska Polskiego, w powyższych miejscach uroczystości wygłosił ks. Grzegorz Cebulski wojewódzki kapelan Policji.