Abp Jerzy wziął udział w obchodach Święta Policji

za: www.powp.wp.mil.pl, 25.07.2024

22 lipca w Komendzie Głównej Policji w Warszawie odbyła się uroczystość odsłonięcia tabliczek epitafijnych dwóch funkcjonariuszy z Wrocławia, którzy w grudniu ubiegłego roku polegli na służbie. W upamiętnieniu policjantów wziął udział sekretarz stanu w MSWiA Czesław Mroczek. Modlitwę w intencji poległych na służbie odmówił JE abp Jerzy Opiekun Prawosławnego Duszpasterstwa Służb Mundurowych z ramienia św. Soboru Biskupów PAKP.

Nazwiska podkom. Daniela Łuczyńskiego, detektywa Zespołu do Walki z Przestępczością Gospodarczą Wydziału Kryminalnego Komisariatu Policji Wrocław-Fabryczna oraz podkom. Ireneusza Michalaka, specjalisty Zespołu do Walki z Przestępczością Przeciwko Mieniu Wydziału Kryminalnego Komisariatu Policji Wrocław-Fabryczna zostały wpisane do Księgi Pamięci, a tabliczki epitafijne z ich nazwiskami zostały odsłonięte na Tablicy Pamięci.

1 grudnia 2023 r. policjanci w trakcie pełnienia służby, podczas doprowadzania skazanego poszukiwanego listem gończym do pomieszczenia dla osób zatrzymanych, znajdującego się w Komisariacie Policji Wrocław-Krzyki zostali przez niego zaatakowani i postrzeleni. Zmarli w szpitalu 4 grudnia 2023 r. w wyniku odniesionych obrażeń.

Na Tablicy Pamięci znajduje się 127 tabliczek a na nich nazwiska funkcjonariuszy Policji, którzy stracili życie na służbie.


22 lipca dwa dni przed Centralnymi Obchodami Święta Policji, w Komendzie Głównej Policji odbyło się uroczyste spotkanie laureatów Ogólnopolskiego Konkursu „Policjant, który mi pomógł”. W tym roku do zaszczytnego grona laureatów z lat ubiegłych dołączyło kolejnych pięcioro funkcjonariuszy – policjantka i 4 policjantów. Liczba wszystkich laureatów to już 85 policjantek i policjantów. Spotkanie zostało zorganizowane w ramach 105. rocznicy Centralnych Obchodów powstania Policji Państwowej.

Podczas kolejnych edycji wyłaniani byli policjanci zasługujący – w ocenie społeczeństwa – na szczególne wyróżnienie. Są to funkcjonariusze reprezentujący służbę nie tylko prewencyjną, ale także np. kryminalną. Do tej pory łącznie, podczas wszystkich edycji ze wszystkich garnizonów Policji, wyłoniono 80 laureatów. W tegorocznej edycji konkursu nadesłano rekordową liczbę 179 zgłoszeń dotyczących 164 funkcjonariuszy. Zdecydowana większość tegorocznych zgłoszeń dotyczyła funkcjonariuszy służby prewencyjnej. Osoby zgłaszające każdorazowo podkreślały wrażliwość policjantów na krzywdę ludzką, empatię, poświęcenie i bardzo wysoką kulturę osobistą. Na podstawie zgłoszeń komisja konkursowa, która składała się z laureatów trzech ostatnich edycji konkursu oraz przedstawiciela Biura Prewencji KGP, wyłoniła 5 kolejnych laureatów konkursu „Policjant, który mi pomógł”. Są to:

asp. szt. Piotr Krawczewski - starszy dzielnicowy Rewiru II Wydziału Prewencji KMP w Płocku (KWP zs. w Radomiu);

st. sierż. Tomasz Leśniak - przewodnik psa służbowego Ogniwa Patrolowo-Interwencyjnego Wydziału Prewencji Komendy Powiatowej Policji w Międzyrzeczu (KWP w Gorzowie Wlkp.);

asp. Andrzej Piszczek – starszy dzielnicowy z Posterunku Policji w Łobżenicy Komisariatu Policji w Wyrzysku Komendy Powiatowej Policji w Pile (KWP w Poznaniu);

st. sierż. Żaneta Stańczak - dzielnicowy z Posterunku Policji w Tucznie Komendy Powiatowej Policji w Wałczu (KWP w Szczecinie);

oraz asp. Michał Tylak - dzielnicowy Zespołu Prewencji Posterunku Policji w Łabiszynie Komisariatu Policji w Barcinie Komendy Powiatowej Policji w Żninie (KWP w Bydgoszczy).


22 lipca w Cerkwi Katedralnej pw. św. Jerzego Zwycięscy w siedzibie Prawosławnego Ordynariatu Wojska Polskiego w Warszawie odprawiono nabożeństwo dziękczynne z okazji Święta Policji.

Uroczystość, która od początku odbywa się z inicjatywy naczelnego prawosławnego kapelana Policji ks. Andrzeja Bołbota miała w tym roku dodatkowy wymiar, gdyż w Cerkwi obchodzone jest XXX - lecie restytucji Prawosławnego Ordynariatu Wojska Polskiego oraz 100 rocznica autokefalii kościoła prawosławnego w Polsce.

Na nabożeństwo do Cerkwi Katedralnej pw. św. Jerzego Zwycięzcy na terenie Prawosławnego Ordynariatu Wojska Polskiego w Warszawie przybył Podsekretarz Stanu w MSWiA Wiesław Leśniakiewicz oraz kierownictwo Policji na czele z jej komendantem głównym insp. Markiem Boroniem. Obecni byli również przedstawiciele fundacji i stowarzyszeń działających w środowisku policyjnym.

Nabożeństwo za funkcjonariuszy i pracowników Policji oraz ich najbliższych odprawili prawosławni kapelani policyjni pod przewodnictwem JE abp. Jerzego Prawosławnego Ordynariusza Wojskowego, delegata Świętego Soboru Biskupów Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego ds. Duszpasterstwa Służb Mundurowych.

Oprawę muzyczną zapewnił Męski Chór Wojskowy STRATOS, działający przy Prawosławnym Ordynariacie Wojska Polskiego w Warszawie, który poprowadził ks. płk Łukasz Godun.

Cofnij