Przysięga wojskowa kapelanów w AWL we Wrocławiu

AWL, Gazeta Wrocławska, 31.07.2024

27 lipca 2024 r. na Placu Apelowym AWL odbyła się przysięga słuchaczy Kursu Przeszkalania Kadr Rezerwy w korpusach osobowych: duszpasterstwa oraz medycznym.

W obecności władz Uczelni, najbliższych oraz zaproszonych gości, żołnierze złożyli przysięgę wojskową na sztandar Akademii Wojsk Lądowych: „służyć wiernie Rzeczypospolitej Polskiej, bronić jej niepodległości i granic. Stać na straży Konstytucji, strzec honoru żołnierza polskiego, sztandaru wojskowego bronić”.

„Dumnie nosząc mundur z biało-czerwoną flagą, każdego dnia będziecie reprezentować wartości oraz ideały, o które walczyły kolejne pokolenia Polaków. Przysięga wojskowa to nie tylko słowa Roty, ale przede wszystkim akt oddania wobec Ojczyzny. Otworzyliście w ten sposób nowy rozdział Waszego życia” - powiedział w okolicznościowym wystąpieniu wz. Rektor płk dypl. inż. Adam Przygoda.

Do przysięgających żołnierzy zwrócił się Biskup Polowy Wojska Polskiego, Jego Ekscelencja ks. dr Wiesław Lechowicz: „Chciałbym Wam życzyć, a te życzenia poprzeć modlitwą, abyście dochowali wierności słowom przysięgi. Byście z dumą nosili mundury, które wyznaczają Waszą tożsamość i Waszą służbę.”

Przysięga wojskowa jest zwieńczeniem okresu szkolenia podstawowego. Żołnierze, którzy wykazali się szczególnym zaangażowaniem i uzyskali wysokie wyniki w trakcie szkolenia podstawowego złożyli przysięgę na sztandar oraz zostali wyróżnieni listami gratulacyjnymi. W tegorocznym szkoleniu KPKR bierze udział czterech przyszłych kapelanów prawosławnych: ks. Marcin Prokopiuk, ks. Jarosław Szczur, ks. Michał Doroszkiewicz i Damian Dmitruk.

Nad oprawą muzyczną uroczystości czuwała Orkiestra Wojskowa z Bytomia.

Prawosławny Ordynariat Wojska Polskiego reprezentowali duchowni Cywilno-Wojskowej Parafii pw. świętych Cyryla i Metodego: ks. płk rez. Eugeniusz Bójko, który udzielił błogosławieństwa nowozaprzysiężonym oraz ks. Grzegorz Cebulski.