Abp Jerzy wziął udział w obchodach dnia Świętej Olgi oraz 100-lecia Autokefalii PAKP w Łodzi

za: www.diecezjalp.cerkiew.pl, 31.07.2024

W dniach 27-28 lipca społeczność łódzkiej cerkwi p.w. Świętej Równej Apostołom Wielkiej Księżnej Kijowskiej Olgi przeżywała szczególnie uroczyste chwile, związane ze Świętem Patronki drugiej świątyni diecezji łódzkiej i poznańskiej (ze względu na trwający remont świątyni głównej – Soboru Św. Aleksandra Newskiego).

W sobotni wieczór nabożeństwu Całonocnego Czuwania przewodniczył Jego Ekscelencja, Najprzewielebniejszy Arcybiskup wrocławski i szczeciński Jerzy, Prawosławny Ordynariusz Wojska Polskiego, w asyście Biskupa łódzkiego i poznańskiego Atanazego oraz Biskupa Siemiatyckiego Warsonofiusza.

Niedzielna Boska Liturgia zgromadziła w cerkwi św. Olgi niemal cały Episkopat PAKP oraz rzesze wiernych a także przedstawicieli innych kościołów.

Boskiej Liturgii przewodniczył Zwierzchnik PAKP – Jego Eminencja Metropolita Sawa, w koncelebrze Arcybiskupów Jerzego (diecezja wrocławsko-szczecińska, Wojsko Polskie) i Paisjusza (diecezja przemysko-gorlicka), Biskupów Atanazego (diecezja łódzko-poznańska), Pawła – biskupa hajnowskiego, Andrzeja – biskupa supraskiego i Warsonofiusza – biskupa siemiatyckiego.

Na to wyjątkowe Święto przybyli także:

Jego Eminencja Kardynał Grzegorz Ryś – Metropolita Łódzki,

Pan Mariusz Goss (w zastępstwie Pani Prezydent Łodzi Hanny Zdanowskiej) – Dziedzictwo kulturowe Miasta Łodzi,

Pani Małgorzata Grabarczyk (w zastępstwie Joanny Skrzydlewskiej) – Przewodnicząca Sejmiku Województwa Łódzkiego,

Inspektor Dariusz Dziurka – Komendant Miejskiej Policji w Łodzi,

Inspektor Przemysław Gaworowski – Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Łodzi,

Pan Zbigniew Natkański wraz z małżonką – Prezes łódzkiego Oddziału Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich (SDP).

Przed rozpoczęciem Boskiej Liturgii miała miejsce uroczysta procesja duchowieństwa, którą przywitali nowowybrani członkowie Rady Parafialnej, młodzież i dzieci. Arcybiskup Jerzy dokonał oświęcenia pamiątkowej tablicy, upamiętniającej 100-lecie Autokefalii PAKP.

Homilię tego dnia wygłosił ks. Dziekan mitrat Jarosław Antosiuk z Krakowa a samo nabożeństwo upiększały śpiewem trzy chóry: parafialny i młodzieżowy oraz dziecięcy.

Po zakończeniu świątecznej Boskiej Liturgii do wszystkich zebranych w świątyni zwrócił się Zwierzchnik PAKP – Jego Eminencja Wielce Błogosławiony Metropolita Sawa: Prawosławie przetrwało różne momenty radosne i trudne, dzieląc los ojczyzny i jej obywateli. Przede wszystkim, trwając w wierze i modlitwie, bowiem chrześcijaństwo jest powołane do modlitwy – zauważył Hierarcha. Jego Eminencja wyraził wdzięczność Bogu Najwyższemu za dar Eucharystii tego dnia, w centrum diecezji łódzko-poznańskiej oraz podziękował wszystkim zebranym za wspólną modlitwę.

Matropolita wręczył okolicznościowe nagrody:

Order Św. Równej Apostołom Marii Magdaleny II stopnia z ozdobami – Jego Ekscelencji Atanazemu, Ordynariuszowi Diecezji Łódzkiej i Poznańskiej;

Medal z okazji 100-lecia Autokefalii PAKP – Proboszczowi łódzkiej Katedry, ks. mitratowi Eugeniuszowi Fiedorczukowi.

Świąteczne uroczystości zwieńczyła agapa w parafialnych salach przy ulicy Piramowicza.

Święta Wielka Księżno Olgo, módl się za nas do Boga!