Abp Jerzy na uroczystościach święta patronalnego katedry metropolitalnej

za: www.orthodox.pl, 05.08.2024

4 sierpnia Cerkiew prawosławna obchodzi pamięć św. Marii Magdaleny. Jest to ważny dzień dla warszawskiej społeczności prawosławnej, bowiem św. Maria Magdalena jest patronką katedry metropolitalnej i w sposób szczególny otacza modlitewną opieką wszystkich wiernych Cerkwi prawosławnej w Polsce. Święta Maria Magdalena, która jako pierwsza po Bogurodzicy ujrzała Zmartwychwstałego Chrystusa, uczy nas gorliwości w wyznawaniu wiary w Chrystusa i trwania w wierności Jego nauce. To właśnie do niej, jako patronki stołecznej świątyni katedralnej a w symbolicznym sposób opiekunki pełni Cerkwi prawosławnej w Polsce, tego dnia przybywali wierni, przepełnieni paschalną radością obcowania z Bogiem wychwalając imię świętej mirofory i dziękując za codzienne wstawiennictwo i modlitewne wsparcie.

W przededniu święta całonocnemu czuwaniu w katedrze metropolitalnej św. Marii Magdaleny w Warszawie przewodniczył Jego Ekscelencja arcybiskup wrocławski i szczeciński Jerzy, któremu asystowali arcybiskup bielski Grzegorz, biskup hajnowski Paweł, biskup siemiatycki Warsonofiusz oraz warszawskie duchowieństwo. W ołtarzu modlił się Jego Eminencja Wielce Błogosławiony metropolita Sawa.

W niedzielę odprawiono dwie św. Liturgie. Pierwszą o godzinie 7.30, po której poświęcono wodę oraz centralną, której przewodniczył Jego Eminencja metropolita Sawa. Arcypasterzowi asystowali arcybiskup Abel, arcybiskup Jerzy, arcybiskup Grzegorz, biskup Atanazy, biskup Paweł, biskup Warsonofiusz oraz duchowieństwo. Po ewangelicznym czytaniu homilię wygłosił arcybiskup Jerzy, który podkreślił, że w tym dniu obchodzimy pamięć szczególnej świętej, zwiastunki Zmartwychwstania Pańskiego i paschalnej radości. Święta Maria Magdalena jest postacią pełną nadziei i optymizmu w nielekkich czasach pełnych łez, bólu i wojen. Na podstawie dwudziestego rozdziału Ewangelii wg św. Jana, hierarcha dokonał charakterystyki świętej mirofory akcentując takie jej cechy jak ostrożność, wierność i oddanie. W nawiązaniu do dialogu św. Marii Magdaleny ze zmartwychwstałym Chrystusem, pytanie: „kogo szukasz?” kaznodzieja odniósł do współczesnego człowieka.

W dalszej części homilii Jego Ekscelencja zaznaczył, że odnalezienie Boga jest możliwe podczas każdej św. Liturgii, zwłaszcza w św. Eucharystii, w codziennym trudzie modlitwy. Nie zważając na powyższe, ludzkość pozostaje głucha i niewzruszona na Boży głos. Wynika to z mnożenia przeszkód w drodze do Chrystusa. Jego Ekscelencja zachęcał, by w życiu opowiedzieć się po stronie Chrystusa, zaś naśladując św. Marię powtórzyć: „szukam Pana!”. „Zbawiciel każdego dnia pyta każdego z nas: kogo szukasz? Za czym pędzisz? Jeżeli mój zawód, status, tytuły czy pozycja społeczna zasłoniły Pana, pójdź i odnajdź Go! Pójdź wraz ze św. Marią Magdaleną i powiedz: widziałam Pana i to mi powiedział” – konkludował hierarcha.

W słowie końcowym Jego Eminencja metropolita Sawa podkreślił rolę niebiańskiego orędownika w życiu wierzącego człowieka, z uwypukleniem troski o obustronne relacje. „Zebraliśmy się w blisko dwustuletniej świątyni, by wychwalając św. Marię Magdalenę zjednoczyć się wokół stołu eucharystycznego, świadcząc o naszej jedności. Dzisiejsze uroczystości wpisują się w obchody stulecia niezależności cerkiewno-administracyjnej Cerkwi prawosławnej w Polsce”.

W dalszej części wystąpienia wiele uwagi poświęcono miejscu stołecznej katedry w historii Cerkwi prawosławnej w Polsce, zaznaczając, że w murach świątyni większość byłych i obecnych hierarchów PAKP przyjęła święcenia biskupie. Powyższe świadczy o swoistej kontynuacji apostolskiego trudu następców św. św. Braci Sołuńskich, a w bliższej perspektywie, męczennika za św. prawosławie metropolity Jerzego, spoglądającego na uczestników warszawskich uroczystości w poziomu chóru cerkiewnego, gdzie umiejscowiony jest wizerunek hierarchy.

W odniesieniu do patronki katedry Jego Eminencja wskazał na przykład do naśladowania, z którego czerpać może każdy wierzący, wzywając wszystkich do bycia apostołami w otaczającej rzeczywistości. Hierarcha zachęcał do większej pokory w wierze i wierności tradycji Cerkwi prawosławnej oraz wnikania w istotę prawosławia, którą jest poznawanie misterium Zmartwychwstania Chrystusa.

Podsumowując, metropolita Sawa złożył świąteczne życzenia pielgrzymom z Białegostoku, którzy rokrocznie odwiedzają swego byłego ordynariusza, dziękując za ich miłość i pamięć. Podziękowania skierowano do pielgrzymów przybyłych z innych diecezji, radzie parafialnej, chórom katedralnym, siestryczestwu, bractwom działającym przy katedrze, a także ks. proboszczowi wraz ze współpracownikami.

Wiele ciepłych słów Jego Eminencja skierował do arcybiskupa Jerzego obchodzącego tego dnia pięćdziesiąte urodziny. „Jesteś posłusznym duchowym synem. Dzięki woli Bożej i posłuszeństwa Cerkwi dostąpiłeś biskupstwa, profesury, a także opieki nad Wojskiem Polskim. Gratuluję sukcesów i życzę zdrowia duchowego i fizycznego. Dziękuję za Twoją służbę w każdym miejscu, do którego posłała Cię Cerkiew” – mówił Jego Eminencja.

Na pamiątkę jubileuszu arcybiskup Jerzy otrzymał od metropolity Sawy pamiątkową panagię z wizerunkiem Bielskiej Bogurodzicy. Okolicznościowe życzenia w imieniu duchowieństwa katedry przekazał proboszcz, ks. protoprezbiter Anatol Szydłowski.

Dziękując za życzenia, arcybiskup Jerzy wspomniał początkowe lata znajomości z późniejszym metropolitą, możliwość spotkania tak ważnej i charyzmatycznej osobistości w życiu oraz sposobność wychowywania się pod ojcowską opieką metropolity Sawy. Hierarcha dziękował Jego Eminencji za rozwinięcie miłości do życia mniszego, które stało się przyczynkiem wszystkich kolejnych awansów w życiu arcybiskupa Jerzego. Kończąc, Jubilat podziękował rodzicom i rodzeństwu, braciom w biskupstwie, a także wszystkim obecnym za modlitwę i wsparcie.

Świąteczne uroczystości w stołecznej katedrze zakończyło ojcowskie błogosławieństwo Jego Eminencji metropolity Sawy oraz zaproszenie do przedłużenia święta podczas poczęstunku w ogrodzie metropolitalnym.

Świątecznym uroczystościom w Warszawie towarzyszyła plenerowa wystawa poświęcona stuleciu autokefalii Cerkwi prawosławnej w Polsce przygotowana przez Muzeum Warszawskiej Metropolii Prawosławnej. Wystawę obejrzeć można przy stołecznej katedrze do 15 sierpnia br. Następnie zostanie udostępniona na św. Górze Grabarce podczas obchodów święta Przemienienia Pańskiego, gdzie wznoszone będą szczególne modlitwy dziękczynne z okazji 100-lecia autokefalii Cerkwi prawosławnej w Polsce.

Dodatkowo mieszkańcy stolicy i przybyli pielgrzymi mogli ujrzeć, zbliżający się ku końcowi etap renowacji zachodniej fasady świątyni wraz z rewitalizacją południowozachodniej wierzy katedry. Do zakończenia całości prac konserwatorski pozostaje naprawa okładziny kamiennej cerkwi, renowacja drzwi wejściowych do dolnej świątyni pw. Męki Pańskiej oraz przygotowanie mozaik w niszach poddanej renowacji części katedry.

Cofnij