Niedziela VII po Pięćdziesiątnicy

za: www.powp.wp.mil.pl, 18.08.2024

W VII niedzielę po Pięćdziesiątnicy w katedralnej świątyni pw. św. Jerzego Zwycięzcy Boskiej Liturgii przewodniczył Prawosławny Ordynariusz Wojskowy JE abp Jerzy (Pańkowski) w asyście kleru wojskowej parafii.

Tytułowe słowa pochodzą z niedzielnej perykopy ewangelicznej. Obrazują one modlitwę Jezusową - „Panie, Jezu Chryste zmiłuj się nade mną grzesznym”. Jest to modlitwa niezwykle obszerna. Obejmuje ona w sobie, i prośbę, i dziękczynienie o czym opowiedział w swoim słowie arcybiskup Jerzy. Ewangeliczni opętani niemocą cielesną podążali za Chrystusem, dokuczali, nawoływali, przeszkadzali Mu, zaś faryzeusze dołożyli do tego okrutny argument, występując przeciwko tej prawdzie o której wiedzieli, że jest prawdą. Twierdzili, że Chrystus ma w sobie siłę władcy demonów. Takie zachowania, taki stan ojcowie kościoła nazywali „godną pochwałą bezczelności” – kontynuował ordynariusz. Uzdrowienie cielesnych niemocy przez Chrystusa miało na celu nie tyle widzialne gołym okiem uleczenie ich z chorób. Działanie łaski Bożej było bardziej potrzebne ludziom. Chrystusowi zależało na ich wewnętrznej przemianie - co podkreślił Władyka. Zbawiciel zabronił im mówić o cudzie uzdrowienia, lecz oni wbrew temu poszli i głosili chwałę Bożą. Opowiadali wszystkim czego dokonał z nimi Bóg. Arcybiskup Jerzy parafrazując ewangeliczną przypowieść zaznaczył, że każdy dobry uczynek powinien zostać zachowany w tajemnicy, lecz jeśli dokonały się na Tobie dzieła Boże, idź i o tym mów!

Po zakończonym nabożeństwie proboszcz parafii ks. płk Łukasz Godun w imieniu całej wspólnoty prawosławnej parafii wojskowej złożył życzenia oraz przedstawiciele parafii wręczyli bukiet kwiatów z okazji okrągłego jubileuszu 50 lat od dnia urodzin Jego Ekscelencji arcybiskupa Jerzego. Ksiądz protod. Michał Moczarski wygłosił arcypasterzowi modlitewne życzenia długich i spokojnych dni życia, a wierni zakończyli je śpiewem Mnohaja Leta!