Abp Jerzy przewodniczył XXIX Pielgrzymce Wojska i Służb Mundurowych na św. Górę Grabarkę

za: www.powp.wp.mil.pl, 19.08.2024

W roku stulecia od otrzymania autokefalii przez PAKP i trzydziestolecia od restytucji POWP po raz dwudziesty dziewiąty odbyła się Piesza Pielgrzymka Wojska i Służb Mundurowych na Św. Górę Grabarkę.

18 sierpnia, o godzinie 8:00, w cerkwi pw. Zmartwychwstania Pańskiego w Siemiatyczach rozpoczęła się Boska Liturgia, której przewodniczył Prawosławny Ordynariusz Wojskowy JE abp Jerzy w asyście księży kapelanów. W nabożeństwie uczestniczyli pielgrzymi, parafianie oraz mieszkańcy Siemiatycz. Akcentem wieńczącym nabożeństwo były życzenia z okazji 50. urodzin Jego Ekscelencji Arcybiskupa Jerzego, złożone przez ks. płk Łukasza Goduna w imieniu całego stanu duszpasterstwa ordynariatu oraz proboszcza i kleru siemiatyckiej parafii ks. mitrata Bazylego Litwiniuka.

Tuż po Boskiej Liturgii Wojskowy Oddział Gospodarczy przygotował pielgrzymom strawę cielesną, w postaci obfitego śniadania. Tak pokrzepieni pątnicy wzięli swoje krzyże wotywne i ruszyli w drogę z nadzieją i ufnością w Bogu.

“Przecież Pan, twój Bóg, który ci błogosławił w pracach twych rąk, opiekuje się twoją wędrówką po tej wielkiej pustyni. Oto czterdzieści lat Pan, twój Bóg, jest z tobą, i niczego ci nie brakowało (Pwt. 2,7).” Te starotestamentowe słowa skierowane do proroka Mojżesza, przyświecały pielgrzymom podczas wędrówki na grabarską górę krzyży.

Po trasie pielgrzymkę spotykali mieszkańcy okolicznych miejscowości, częstując ich obfitościami własnych płodów ziemi. Marsz pątników umilała modlitwa śpiewana ze zbiorów pieśni paraliturgicznych. Przy uroczystym śpiewie Troparionu Święta Przemienienia Pańskiego, pielgrzymi wspięli się na Świętą Górę Grabarkę, okrążając główną świątynię.

W tradycji pielgrzymowania wojska i służb mundurowych niezwykle istotną jest uroczystość oświęcenia i postawienia przyniesionego krzyża wotywnego.

Po postawieniu krzyża głos zabrał Władyka dziękując w pierwszej kolejności Bogu za dar życia i wszelkie dobra którymi nas otacza. Kolejno dziękował Panu Ministrowi za decyzję w sprawie organizacji pielgrzymki. Słowa podziękowania popłynęły również w stronę wszystkich organizatorów oraz całej wspólnoty 29. Pieszej Pielgrzymki na Świętą Górę Grabarkę.

W tegorocznej pielgrzymce udział wzięli przedstawiciele kadr dowódczych wojska, żołnierze polscy oraz sojuszniczych armii, funkcjonariusze Straży Granicznej, Policji, Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej, Służby Więziennej, Służby Celno-Skarbowej, Straży Ochrony Kolei, Lasów Państwowych, grupa Młodzieżowej Drużyny Strażackiej z Milejczyc, urzędnicy i pracownicy państwowi oraz przedstawiciele innych formacji mundurowych wraz z ich rodzinami.

Tegoroczną pielgrzymkę zakończyły pamiątkowe fotografie i polowy obiad w wojskowym obozowisku.

Podczas pielgrzymowania i pobytu na świętym miejscu jakim jest Góra Grabarka Prawosławny Ordynariusz Wojskowy wraz z podległym mu duszpasterstwem zanosił modlitwy w intencji pokoju na świecie oraz zawierzał Opiece Bożej całą naszą Ojczyznę.